• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SEO Nasıl Yapılmalı? Neler Değişiyor?

SEO Nasıl Yapılmalı? Neler Değişiyor?

  SEO ’da alana gelen metamorfozlar düşünüldüğünde 2012 seneyi hadiselerle dolu bir sene oldu. Arama sahnesini değiştiren bir hayli ehemmiyetli aktüelleme alana geldi.EMD aktüellemeleri her zamanki gibi spam sitelerin çoğunu sildi. Ancak bu Google ’ın attığı tek adım değil. Google düşük nitelikteki siteleri üst sıralardan silmek için algoritmalarını senede takribî 500 defa aktüellemektedir. Google arama […]

 

SEO ’da alana gelen metamorfozlar düşünüldüğünde 2012 seneyi hadiselerle dolu bir sene oldu. Arama sahnesini değiştiren bir hayli ehemmiyetli aktüelleme alana geldi.EMD aktüellemeleri her zamanki gibi spam sitelerin çoğunu sildi. Ancak bu Google ’ın attığı tek adım değil. Google düşük nitelikteki siteleri üst sıralardan silmek için algoritmalarını senede takribî 500 defa aktüellemektedir. Google arama neticelerini daha iyi hale getirmek için çalışmalarını her zaman sürdürecektir.

Arama motoru optimizasyonu artık çocuk oyuncağı değil. Google ’da üst sıralara çıkabilmek artık çok daha güç. Bunu muvaffak olabilmek için yenilikçi taktikler uygulamak gerekiyor.

Peki, 2013 ’te SEO ’nun görünümü nasıl? Bu sualin yanıtı henüz net değil. Hiç kimse 2013 ’te alana gelecek aktüellemelerle alakalı net bilgi sahibi değil. Google ’ın reelleştireceği aktüellemelere ait şiddetli müzakereler yapılıyor. Bazıları içerik pazarlaması korunurken ötekileri sosyal medya varlığının geleceğinin olduğunu düşünüyor. Bazıları ise Google ’da üst sıralara çıkabilmek için SEO usulleri araştırıyor.

Edindiğim deneyimlere ve bireyler arasında geçen konuşmalara katlanarak 2013 ’te SEO ’da alana gelebilecek ehemmiyetli farklıların listesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Author Rank Yazar Sıralaması

Google ’ın Author Rank mevzusunu nasıl ele aldığı 2013 ’te en büyük arama etkenlerinden biri olacak. Bu mevzu tüm internet pazarlama dünyasını alt üst edebilir.

Google her bir blog yazarına niche otoritesi ve alan ismi uzmanlığı gibi muhtelif parametrelere katlanan bir Author Rank ceddecektir. Rank ne kadar yüksek olursa yazarın popülerliği de o kadar yüksek olacağı için bu Rank ehemmiyetlidir. Yazarın popülerliğinin çoğalmasıyla da içeriklerinin arama motorlarında yükselme kaderi çoğalacaktır. Google bütün olarak söylemediği için kimse Author Rank ’i etkileyen etmenleri bütün olarak bilmemektedir.

Google ESA

2013 senesinde yapılması beklenen ehemmiyetli değişik bir aktüelleme Google ESA Equivalency Score Algorithm aktüellemesidir. ESA ’nın her bir anahtar sözcüğe birkaç etmene katlanılarak puan verildiği Google Adwords Quality Score ’la aynı biçimde çalışması bekleniyor. ESA faaliyete geçirilirse online firmalar üzerinde büyük bir tesiri olacak. ESA üst sıralardaki bazı sitelerin tesirini tesirli bir şekilde eksiltecek ve tüm firmalar için daha geniş alan yaratacak.

Disavow Link Vasıtayı Yalanlanan Bağlantı Vasıtayı

Disavow Link Vasıtayı sitelerin backlink yapısındaki bilgileri toplamak için geliştirilmiştir. 2013 ’te Google bu vasıtayı sitelere hasar veren linkleri algoritmasından arınmak için kullanacağa benziyor. Bu taşıt spam siteleri ve düşük nitelikteki backlinkleri yasaklamak için kullanılacak. Netice olarak, forum gönderileri backlink oluşturmak için kullanılamayacak.

Sosyal Medyanın Varlığı

2013 senesinde SEO rakamsız sosyal ağ, tesirli bir sosyal medya varlığının kullanımı ve gelişiminden ehemmiyetli miktarda etkilenecek. Site sahipleri ve teknisyenler sitelerinin arama sıralamasında üst seviyelerde olmasını istiyorlarsa kendileri için bir niche üretmeleri gerekmektedir. Facebook, Twitter, StumbleUpon, Pinterest, Delicious, Linkedln, MySpace ve Google+ gibi sosyal ağlar üzerinde içerik paylaşmanın ehemmiyeti çoğalacak. Sosyal medyada popüler olma bir sitenin mukadderatını belirleyecek.

Google ’ın bir sitenin sosyal medyada varlığına bu kadar umursamasının nedeni bütün olarak öğrenilmemektedir. Ancak buna ait bir hayli kuram vardır. Sosyal medyanın varlığı sitenin içeriğinin yararlı olduğunun bir ispatıdır. Sitenizin içeriğinin yararlı olması demek Google ’da üst sıralarda olmanız demektir.

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama da 2013 senesinde ehemmiyetli bir rol oynayacak. Dijital pazarlama, tıklama başına ödeme taktikleri aracılığıyla piyasa emelli içerik yaradılışından sosyal medya kullanımına kadar tüm online pazarlama yelpazesini yavaş yavaş bünyesine katacak. Bilave edilen bazı Google aktüellemeleri nedeniyle her geçen gün daha fazla marka dijital pazarlama alanına yönelmeye başlayacak.

SEO ’da Köklü Farklılıklar Yok

SEO ’nun 2013 senesinde esasta nasıl değişeceğini söyleyerek yazımıza başladık. Reelinde SEO ’nun esası aynı kalacak. Site sahiplerinin güzeline gidecek mi gitmeyecek mi öğrenmiyorum ama içerik mevzusu her şeyden ehemmiyetli olmaya devam edecek. Yüksek nitelikli, iyi yazılmış, ustalıkla görüntülenen, işlevsel olarak yararlı içerikler üst sıraların kapılarını açan anahtarlar olacak. Reelinde her sitenin akıcılığı ve kullanıcıların yararlanabilecekleri eşsiz içeriğe gereksinimi var. Bir site bu kaidelere uyarsa galibiyetli olma olasılığı artar.

Otomatik link yollama gibi şu anda kabul edilen uygulamalar artık işe yaramayacak. Bu cins uygulamaların arama neticelerini şikeli bir biçimde etkilediği söylendi. Google backlinkleri ayrıntılı bir biçimde analize başladı ve bu 2013 ’te de devam edecek.

Google ve değişik arama motorlarının 2013 ’te taktiklerini nasıl uygulayacaklarını görmek için beklemekten başka kaderimiz yok. Ancak arama neticelerinin samimi bir şekilde biçim almasını sağlamak için çalışmalarını sürdürecekler. Ayrıca, sitelerin alıcılar için yararlı ve zengin kapsamadığını da yakından takip edecekler. Bütün bunları bekleyip göreceğiz.

Peki siz? 2013 için hazır mısınız? Gelecek sene ya da sonraki senelerde nelerin değişeceğini hipotez edebiliyor musunuz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla