• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız kokusu çoğu şahsın tasaları arasında yer almakla beraber sosyal yaşamı negatif istikamette etkileyen ve özgüven yetersizliği yaratan tatsız bir vaziyettir. Ağız kokusunun sebepleri arasında diş eti problemleri, şeker hastalığı, açlık ve mide rahatsızlıkları bulunabilir. Ağız Kokusu Nasıl Giderilir Ağız kokusu çoğu şahsın tasaları arasında yer almakla beraber sosyal yaşamı negatif istikamette etkileyen ve özgüven […]

Ağız kokusu çoğu şahsın tasaları arasında yer almakla beraber sosyal yaşamı negatif istikamette etkileyen ve özgüven yetersizliği yaratan tatsız bir vaziyettir. Ağız kokusunun sebepleri arasında diş eti problemleri, şeker hastalığı, açlık ve mide rahatsızlıkları bulunabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Ağız kokusu çoğu şahsın tasaları arasında yer almakla beraber sosyal yaşamı negatif istikamette etkileyen ve özgüven yetersizliği yaratan tatsız bir vaziyettir. Ağız kokusunun sebepleri arasında diş eti problemleri, şeker hastalığı, açlık ve mide rahatsızlıkları bulunabilir.

 

Ağız Kokusu Sebepleri:

 

Diş etinde oluşan problemler, Dişlerinde çürük ve cerahat meseleyi olanlarda, Ağız ve diş bakımının yeterli seviyede yapılmamasında, Sinüslerinde mesele olanlarda, Karaciğer ve akciğerdeki problemlerde, Ağız içinde cerahat sonrası bakterilerin oluşmasında ağız içinde koku meseleyi yaşanır. Dilin arınılmaması ve dilin üzerinde biriken artıklar ağız kokusu oluşturur. Mide rahatsızlıkları bulunan bireylerde, Çay, kahve ve nescafeyi çok sık harcayan bireylerde ağız kokusu oluşur. Ağız kuruluğu problemi olanlarda, Baharatlı gıdaların fazla harcanması ağız kokusuna neden olabilmektedir. Şeker, diyabet rahatsızlıklarında Diş yapısında bozukluk bulunanlarda, Uzun vakit çekilen açlık ağız kokusu yapar. Bir ekip yenilen yiyecekler ağızda makûs bir kokunun oluşmasına neden olur.

 

Ağız Kokusu Natürel Rehabilitasyon Usulleri

 

Yarım limon 1 kadeh su

 

Sabah uyandığınızda 1 kadeh ılık suyun içine yarım limon sıkarak harcayın. Ağız kokusunu ehemmiyetli miktarda eksilten bu usulü her yemek evvelinde veya sonrasında da yineleyebilirsiniz.

 

Ağız kokusunu gidermek için günde 1 elma harcayabilirsiniz. 1 tutam ham rezene çayı yemek ağız kokusu üzerinde tesirlidir. Sabah veya akşamları 1 adet havuç yiyerek ağız kokusunu giderebilirsiniz. Yemeklerden yarım saat sonra 1 tutam maydanoz yiyerek ağız kokunuzu giderebilirsiniz. 1 adet karanfili ağzınıza alıp çiğnemeniz ağız kokusunu giderir. Dişlerinizle beraber dilinizi de fırçalamanız ağız kokusu problemini ehemmiyetli miktarda eksiltecektir. Az su harcayan bireylerde ağız kokusu daha sık görülür. Günde 2 litre su içmelisiniz. Tüm sınamalara karşın ağız kokusu gitmiyorsa mide rahatsızlığından şüphelenebilirsiniz. Sakız çiğnemek ağız kokusunu süratlice giderecektir.

 

Diş Doktoru Murat Sözmen, etrafımızdaki bir hayli insanda ağız kokusunun büyük bir mesele olarak karşılarına çıktığını belirtiyor. İnsandaki ağız kokusunun yüzde doksan sebebinin diş ve dişeti hastalıklarından kaynaklandığına dikkat sürükleyen Sözmen, kokunun önlenmesi için kumpaslı diş fırçalamanın ve diş ipi kullanmanın ehemmiyetinden bahsediyor. Zira ağız kokusunun en esas nedeni diş aralarında kalan yiyecek artıkları. Bunun yanında ağızda kokuya neden olan, çürük, problemli dolgu, dişeti çekilmesi ve diş taşı meseleyi bulunuyorsa kesinlikle bir diş doktoruna gitmeniz nasihat ediliyor. Zira dişlerinizi kumpaslı fırçalasanız da bunların rehabilitasyonu diş doktoru koltuğundan geçiyor.

Sözmen ’in, kokuya neden olan etmenler arasında bahsettiği öteki bir ehemmiyetli mazeret ise ağızdaki tükürük ölçüyü. Ağızda salgılanan tükürüğün yıkayıcı tesiri bulunması, dişleri arınarak, ağızdaki hasarlı maddelerinin tesirini eksiltiyor. Tükürüğün az olması bu tesiri zayıflatıp, ağız kokusuna neden oluyor. Sözmen, “Böyle vaziyetlerde hastada diş taşı çok olur. Koku da fazla. Bir de dişini iyi fırçalamıyorsa risk ciddi ebatlara erişir. Birey bol su içmeli ve kumpaslı diş fırçalamalı ki denge sağlansın.” diyor. Sözmen öte yandan, dilin de fırçalanmasının ağız kokusunu yasaklamada ehemmiyetli olduğu vurgusunu yapıyor. Zira sigara, çay ve kahve içenlerde dil pası oluşuyor. Bu da kokuya neden oluyor. Sözmen bu vaziyette ‘dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de kesinlikle fırçalayın.” biçiminde konuşuyor.

Diş doktoru Murat Sözmen, dişte oluşan ve başta kokuya neden olan diş taşlarının arınılmaması gidişatında dişin çekilmesinin mevzubahisi olabileceğini aktarıyor. Sözmen, “Diş, taşları zamanla diş eti çekilmesine neden olur. Bu vaziyet diş ile dişeti arasında derinliği açar. En son olarak dişi yalnızca kemik meblağ. Diş enfeksiyona sarih hale kazanç. Sallanır. Çekilmesi zaruri olur.” diyor. Sözmen ayrıca, 20 ’lik dişlerin de uygun çıkmaması gidişatında çekilebileceğini anlatıyor.

Et harabeleri de koku yapar
Diş doktoru Murat Sözmen “Etler lifli yiyecek olduğu için diş aralarında kalabiliyor. Bu da diş fırçalamayla ya da diş ipiyle çıkarılmaz ise kokuya neden olabilir.” ihtarında bulunuyor. Bu etlerin çıkarılmasında kürdan kullanmanın riskli olabileceğini anlatan Sözmen, “Bu enfeksiyona neden olur. Bu vaziyette ağız sıhhati riske girer.” dedi.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla