• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Arama motoru optimizasyonu nedir?

Arama motoru optimizasyonu nedir?

Arama motoru optimizasyonu, başka bir deyişle SEO, arama motorlarının web sayfalarını daha muntazam bir biçimde indekslemesi için yapılan iyileştirmelere denir. Optimizasyon yapabilmek için hem site içi hem de site dışında uygulanması gereken teknikleri iyi öğrenmek gerekmektedir. İnternet ’deki sayfa hacminin çok hızlı bir biçimde çoğalması ve değişik teknolojilerin kesintisiz ortaya çıkmasıyla birlikte arama motoru şirketleri […]

Arama motoru optimizasyonu, başka bir deyişle SEO, arama motorlarının web sayfalarını daha muntazam bir biçimde indekslemesi için yapılan iyileştirmelere denir. Optimizasyon yapabilmek için hem site içi hem de site dışında uygulanması gereken teknikleri iyi öğrenmek gerekmektedir.

İnternet ’deki sayfa hacminin çok hızlı bir biçimde çoğalması ve değişik teknolojilerin kesintisiz ortaya çıkmasıyla birlikte arama motoru şirketleri de arama neticelerini getiren algoritmaları üzerinde kesintisiz farklılık yapmaktadırlar. Özellikle son zamanlarda sosyal medyanın içerik paylaşımındaki yaygınlığı bugün ki arama algoritmalarında ehemmiyetli bir etken teşkil etmektedir.

Biraz Tarihçe

Google arama motoru piyasasına girmeden evvel piyasada Altavista, Excite, Lycos ve Yahoo gibi bir çok arama motoru işi yapan işletme zati vardı. Fakat Google algoritmalarının arama neticelerindeki zaferi tüm piyasayı alt üst etti ve netice olarak yarışamayan şirketler tel tel dökülmek zorunda kaldı. O zamandan bu zamana kadar da internette kullanılan bir çok değişik teknoloji türedi ve Google da natürel olarak algoritmasında bir çok farklılık yapmak zorunda kaldı. Bu farklılıklar bugün hem site içi hem de site dışı optimizasyonları etkilemektedir.

Site İçi Optimizasyonlar

Arama motorları bir siteyi indekslerken bazı problemlerle karşılaşabilirler veya bazı içerikleri istenilen biçimde indeksleyemeyebilirler. Bu surattan site içerisinde yapılan doğru optimizasyonlar arama neticelerini pozitif doğrultuda etkileyebilmektedir. Bu çok derin bir mevzu olduğu için başka bir yazımızda bu mevzuyu ele almak daha doğru olacaktır. Bu mevzuyla alakalı öğrenilmesi gereken en ehemmiyetli elementler: Site haritası oluşturma, Meta-Tag kullanımı, Orijinal İçerik Oluşturma, İçerik Başlıklarının Tercihi olarak sayılabilir.

Site Dışı Optimizasyonlar

En başlarda alan adımı tercihi arama neticelerini etkileyen en ehemmiyetli dış etmenler arasındaydı. Fakat muntazam alan isimlerinin eksilmesi ve alan ismi ticaretinin çok çoğalmasıyla birlikte bu etmene verilen ağırlıkta düşürüldü. Ama bir çok birey alan ismi tercihinin hali hazırda SEO açısından çok büyük bir etken olduğuna inanmaktadır.

Şu an ki algoritmalar göz önüne alınacak olursa orijinal içerik yapımı ve içeriğin paylaşımı arama motoru optimizasyonunu etkileyen en büyük etmenler kapsayasındadır. İçerik imalini site içi optimizasyon olarak sayarsak, site dışı optimizasyonu hakikatinde büyük miktarda paylaşımdan ibarettir.

İçeriğin paylaşımını çoğaldırmak için bir çok şikeli usul mevcuttur. Bu usullere ağırlık veren bir çok site genellikle Google tarafından emin bir vakit sonra yakalanmaktadır.

Optimizasyon Nasıl Yapılmalıdır?

Optimizasyon ne demek evvel bunu kavramak lüzumludur. Arama motorunda bir kelime için birinci çıkmak optimizasyon değildir. Biltihapçılık her zaman değişebilir ve bunu arama motorlarından başka kimse hakimiyet edemez. SEO için optimizasyonun anlamı var olan bir içeriği olası olduğu kadar daha muntazam bir biçimde piyasaya sunabilmektir. Buna en kolay misal olarak 2 tane eş içerikli yazı düşünün:

Bir yazı fotoğraflar veya videolarla daha canlı bir hale getirilmiş ise arama motoru açısından daha iyi optimize edilmiş sayılacaktır, zira ehemmiyetli olan okuyan şahsın bu sayfada yaşadığı deneyimdir.

Arama Motorunu Aldatma ve Link Satın Alma

SEO denince genellikle akla gelen ilk şey link satın almaktır. Link satın almanın arama motoru neticelerinde tesirinin büyük olduğu hakikati elbette vardır. Fakat bu vaziyetin bir ekip riskleri de vardır. Şunu unutmamak lüzumludur ki burada aldatılmaya çalışılan yalnızca bir makine değil, onu işleten ve geliştiren insanlar ve aynı zamanda arama yapan biz şahıslardır. Arama motorunun en büyük kazancı reklam satmak olduğu düşünülecek olursa aldatmanız nereye kadar olası olabilir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla