• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bitcoin nedir. Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almak kazandırırmı?

Bitcoin nedir. Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almak kazandırırmı?

Bitcoin nedir? Bitcoin ile nasıl para kazanılır? Bitcoin kaç TL? Bitcoin yalnızca internet üzerinden mi kullanılabiliyor? Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin nasıl tüketilir? Bitcoin’e yatırım yapmak anlamlı mı? Uzmanlar Bitcoin için ne diyor? Bitcoin’in bedeli önümüzdeki 6 ayda ne olacak? Yükselecek mi yoksa çakılacak mı? Bitcoin nedirsorusuyla başlayalım: Bitcoin 008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak […]

Bitcoin nedir? Bitcoin ile nasıl para kazanılır? Bitcoin kaç TL? Bitcoin yalnızca internet üzerinden mi kullanılabiliyor? Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin nasıl tüketilir? Bitcoin’e yatırım yapmak anlamlı mı? Uzmanlar Bitcoin için ne diyor? Bitcoin’in bedeli önümüzdeki 6 ayda ne olacak? Yükselecek mi yoksa çakılacak mı? Bitcoin nedirsorusuyla başlayalım: Bitcoin 008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, rastgele bir merkez bankası, fotoğrafı kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para üniteleriyle alınıp satılabilen, rastgele bir üçüncü parti hizmetine taşıtı müessesesine gerek kalmadan transferi yapılabilen bir cins dijital para üniteyidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya seçenek olarak lanse edilen Bitcoin’in simgeyi ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Sual: Bitcoin kağıt paranın yerine geçecek mi?

Bitcoin sanal para üniteyi; ancak kağıt paranın yerine geçip geçmeyeceği bir müddettir tartışılıyor. Ciddiye alınması gereken bir para üniteyi olduğu çok sarih; ancak kağıt paranın yerine geçeceğini düşünmek azıcık asıllardan uzak.

Sual: Bitcoin nasıl üretilir? Nasıl kazanılır?

Bitcoin yapım evresi için mining başka bir deyişle madencilik deyimi kullanılıyor.

Reelinde Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok ehemmiyetli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Zira Bitcoin’i bu kadar ehemmiyetli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work olarak öğrenilen konsept. Bu yazıda ise bu mevzuya barbarca değinip işin teknik kısmına çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın us sağlığına gözeteceğim, en azından şimdilik.

Bitcoin nedir Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır

Mevzuya girmeden evvel çok kısa olarak dikkat sürüklemek istediğim bir şey var: Bitcoin çıkartmak, başka bir deyişle madencilik yaparak bir ölçü Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek emeli değil. Bitcoin madencileri aynı zamanda Blockchain sınan ve yeniden BTC’yi BTC yapan özelliklerden birisi olan ve merkezi olmama özelliğine sahip decentralized hesap defterini de yakalamaya yarıyor, bunun neden böyle olduğu ve ne işe yaradığı da yeniden başka bir yazının mevzusu olsun. Şimdilik yalnızca madencilik kavramını “Bitcoin bulmak/çıkartmak/basmak” olarak düşünelim.
Güç bulunmasının ve güçleşmesinin nedeni ise talih yapıtı değil. Bunun nedeni Bitcoin protokolü planlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik tedbiri olması. Bu güvenlik tedbiri, başka bir deyişle bulunmasının güç olması herkes kafasına göre “Bitcoin basma” operasyonunu reelleştiremesin ve/veya Blockchain’i manipüle edemesin… diye var.

Reelinde madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir talih oyunu ya da yukarıyada yazdığım gibi, sayılardan oluşan bir saman istifinde, yeniden sayılardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünün.

Burada her bir yaptığınız arama hücumunu da, harekâtçı eforunuzla doğru orantılı olduğunu zannedin. Bu gidişatta bu işe ne kadar çok harekâtçı eforu yatırırsanız, saman istifinde bir iğne bulma olasılığınız o kadar çoğalacaktır.

Mining için kullanılan bir başka benzetme ise bilgisayarınıza kura sürükletmek. Teknik olarak daha doğru olsa da, akla “talihli olanın kazanacağı” bir sistem getirdiği için ben bunu seçim etmedim. Çok fazla kadere dayalı olmamasının nedeni ise, kura çekilen havuzun çok büyük olması ki, yalnızca ve yalnızca kura çekimi işine yüklü ölçüde emek harekâtçı eforu yatıranların bu güya “çekilişi” devamlı kazanacağı aslı.

Şu anki gidişatta BTC protokolünün günümüz için tanımladığı güçlük ve mükâfat seviyesinde, bu iğneyi bulan başka bir deyişle “çekilişi kazanan” madenci 25 BTC mükâfat kazanıyor. Bu sayı Bitcoin’in ilk zamanlarında 50BTC idi ve git gide eksilecek [bir sonraki ödül adımının 2017 yılında başlaması bekleniyor ve o zaman ödül 12,5BTC’ye düşmüş olacak].

Bitcoin nedir Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır

Buraya kadar bunalmadan geldiyseniz, en azından Bitcoin madenciliği/kazıcılığı hakkında bir ölçü fikriniz oldu demektir. Ama özet geçmek gerekirse; madencilik güç ve çok ölçüde harekâtçı eforu gerektiriyor, güçlüğü giderek çoğalıyor, bu olurken de mükâfat ölçüyü eksiliyor.

Sual: Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Bitcoin için sanal cüzdan gerekiyor, oluşturmak da gayet kolay. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de faydalanabilirsiniz. Şahıs başına cüzdan hududu bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para yollayabilir hatta alış veriş dahi yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için sarih anahtarlı şifreleme asimetrik şifreleme, noktadan-noktaya ağ iletişimi ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten akdikeni adrese şifrelenmiş olarak imza atılarak sevk edilir. Her harekâtın ağa bültenlimi yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece ilave edilen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği süratli ve son derece emin bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Satın aldığınız ya da çıkarttığınız Bitcoinleri internet üzerine tüketebilir, alış veriş yapabilirsiniz. Bizim ülkemizde henüz olmasa da dünya üzerinde bitcoini kullanan mağazalar ve lokantalar bulunuyor ve bu yerlere Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator üzerinden erişilebilirsiniz. Ayrıca bu sene içerisinde Paypal, Bitcoin’i ödeme sistemi olarak kabul ettiğini duyurdu. Paypal aracıyla alış verişlerinizde Bitcoin’i kullanma ihtimaliniz bulunuyor.
Sual: Bitcoin ne kadar emin?

Bitcoin belirli başlı protokollere tabidir. Bu protokoller çerçevesince yaptığınız her operasyon şifrelenir. Aynı zamanda Bitcoin yapı itibariyle sağlam bir operasyon kayıt belleğine sahiptir. Cüzdanınızın parolasını çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı yanılgısı ya da ihmalkârsızlığı neticeyi oluşan gidişatlar dışında sistemin güvenlik meseleyi bulunmamaktadır. Bu gidişat cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten ya da çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki defa tüketilmesi muhtemel değildir. Paranın size ait olduğunu ve daha evvelinde başka birisine sevk edilmediği, operasyon evvelinde sistem tarafından teyit edilir. Bu sebeple hakimiyetsiz bir biçimde, şikeli yollarla Bitcoin yaratıp satmak muhtemel değildir.

BITCOIN KULLANMANIN AVANTAJLARI

Enflasyon tehlikeyi düşük: Enflasyona sebebiyet veren tesirlerden biri de tedavüldeki gerçek para taleplerindeki çoğalıştır. Tedavüldeki para talebinin çoğalması doğru orantılı olarak enflasyonu da çoğaldırır. Ancak bu sistem Bitcoin için geçerli değildir. Zira Bitcoin sistemi, sonu olan bir sistemdir. Teknik tasarımı itibariyle maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir. Dolayısıyla Bitcoin’in enflasyon tehlikeyi çok düşüktür.

Bitcoin nedir Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır

Çökme tehlikeyi düşük: Gerçek para ünitelerinin çöküşü, hükümetlere bağlı yaşanan hiperenflasyonlardan kaynaklanır. Bitcoin sistemi de rastgele bir hükümete bağlı olmadığı için, çökme tehlikeyi oldukça düşüktür.

Tehlikesiz, kolay ve ucuz: Kredi kartı veya PayPal gibi ödeme sistemlerinin kullanıldığı basmakalıp online harekâtlarda satıcı tarafından bakılırsa; akdikeninin parasını geri arz etmesi vaziyetinde 3. birey servislerini kullanmak gerekiyor. Bu düzeyde güvenlik riske girebiyor ve vaka karışık bir hale dönüşebiliyor. Bitcoin’de ise geri arz etme gibi bir sistem olmadığı için bu stil bir güvenlik meseleyi de haliyle yaşanmıyor. Hadiseye akdikeni tarafından bakılırsa da; ödeme yapma ve hesaplar arası para transferi yapma gibi operasyonlar daha tehlikesiz ve daha ucuz hale geliyor. Zira Bitcoin teknolojisi peer to peer P2P sistemiyle; başka bir deyişle hiç bir taşıtı olmadan dolaysız olarak eşler-arası çalışıyor.

Taşıması basit: Milyarlarca dolar bedelindeki bitcoinlerinizi ufak bir hafıza kartında dahi taşıyabilirsiniz. Bunu nakit para ile yada başka bir sistem ile yapmak olanaksız sanırım.

İzi sürülemez: Bitcoinlerin takip edilemiyor olmasının yada rastgele bir iz vazgeçmemesinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da var belli. Misalin Bitcoin sisteminizdeki mali kaynağınızın ne kadar olduğu yada hesabınız hakkındaki değişik bilgiler, hükümetler de dahil olmak üzere hiçkimse tarafından bilinemez ve takip edilemez. Dolayısıyla hükümetlerin mali kaynağınıza göz dikmesini ödenti önlenmiş olursunuz.

BITCOIN KULLANMANIN DEZAVANTAJLARI

İzi sürülemez: Avantajlarından bahsettiğimiz Bitcoin’in bu özelliği pek tabi dezavantaja hatta riskli gidişatlara da dönüşebilir. İzinin sürülemez olması, kabahatlerin rahat rahat işlenebilmesi anlamına geliyor. Uyuşturucu gibi legal olmayan maddelerin satılması stili gidişatlar için oldukça uygun bir etraf hazırlıyor Bitcoin teknolojisi. Bazı hükümetlerin Bitcoin’i bir para üniteyi olarak kabul etmemelerinin en büyük nedeni ise budur.

Kaybetmesi basit: Kredi kartınızı kaybettiğinizde yada banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde, bankanızı arayarak gidişatı anında kurtarabilirsiniz. Hatta yetmezse polisi dahi devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz. Ancak Bitcoin için aynı şeyler geçerli değil. Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, yada ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi usul, Bitcoinlerinizi internet iletişimi olmayan harddisklerde gizlemek olacaktır.

Alıp satmak güç: Taşıdığı tehlikelerden dolayı Bitcoinlerinizi bir mahsul satın alır gibi alamıyorsunuz. Bitcoin satın almak veya bitcoinleriniz satmak için bir hayli servis bulunuyor ancak bunu hakikatleştirmek o kadar da basit değil. Her geçen gün geliştirilmesine karşın Bitcoin ATM’leri açılmaya başlandı, işler gerçek para ünitelerinde olduğu kadar basit ilerlemiyor.

Hala çok yeni: Bitcoin sisteminin 2009 senesinde kurulmuş olması; başka bir deyişle hala yeni bir teknoloji olması, yeni Bitcoin rakiplerini de birliktesi getirebilir; hatta Bitcoin sisteminde büyük sarihlikler bulabilen yeni teknolojiler hala geliştirilebilir.

Tüketme alanı darlığı: Ödeme sistemi olarak Bitcoin sisteminin de kullanıldığı çok fazla yer yok. Her ne kadar gelişim evresinde olsa da, şu anda Bitcoin sahibi olmaktaki en büyük emel; yatırım.

Değişken: Bitcoin’in bedel grafiğine baktığımızda herkesin usundan Bitcoin yatırımı yapmak geçebilir, ancak Bitcoin bedeli nasıl süratle yükseldiyse düşme tehlikeyi de o kadar fazla. Dolayısıyla yapılacak olan yatırımların balanslı ve düşünerek yapılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla