• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bitcoin yatırımcıları çok güç vaziyette!

Bitcoin yatırımcıları çok güç vaziyette!

Finans uzmanı ve namlı iktisatçı Nouriel Roubini, şöyle bir beyanat vermiş: İnsanlık tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük balon artık patlayacak gidişata geldi! 2017 ’de piyasada süratle yükselmeye başlayan Bitcoin, Aralık 2017 ’nin ortasında 20 bin dolar kıymetine kadar dahi gelmişti. 6 Şubat 2018 ’de ise borsanın düşüşünün etkisiye de Bitcoin 6000 dolar kıymetine kadar geri […]

Finans uzmanı ve namlı iktisatçı Nouriel Roubini, şöyle bir beyanat vermiş: İnsanlık tarihindeki gelmiş geçmiş en büyük balon artık patlayacak gidişata geldi!

2017 ’de piyasada süratle yükselmeye başlayan Bitcoin, Aralık 2017 ’nin ortasında 20 bin dolar kıymetine kadar dahi gelmişti. 6 Şubat 2018 ’de ise borsanın düşüşünün etkisiye de Bitcoin 6000 dolar kıymetine kadar geri düşmüştü. Bitcoin bedeli süratle düşen tek dijital para da değildi.

En güçe düşmüş müessese ise Thether isimli bir dijital para çıkartan işletmeydi. Dijital Thether ’in bedeli 400 dolara kadar düşmüştü. Thether ’in alıcılarına 2.2 milyar dolar kadar bir para ödemesi gerekiyor, nasıl ödeyecekler öğrenilmiyor.

Thether ’in işvereni aynı zamanda Bitfinex isimli bir öteki işletmenin de işvereniydi. Amerika Birleşik Devletleri ’deki regülatörler analiz yapmaktaydılar ve de şayet kuşkular asıllaşırsa, dijital paralardan kaçış çok yüksek dozda olacak sınıyor.

Geçen hafta Japonya ’da Coincheck isimli bir dijital para işletmesinin vaziyeti araştırılmaya alınmıştı. Firma 530 milyon dolarlık bir hakikat paranın firmadan çalındığını söylüyordu. Bu sayı bugüne kadar asıllaşan en büyük dijital para firmayı soygunuydu.

Arise Bank isimli bir Amerikan işletmesinin yatırımcıları bir müracaat etmediğini yapmışlardı ve devlet de gidişata el koymaya başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri ’de alıcılarından kripto paraları borç alıp, karşılığında aylık ödemeler yapan bir firma olan BitConnect, ocak ayının ortasında sahte alış satış yaptığından kapatılmıştı. Oysa firma dorukta olduğu günlerde 2.5 milyar dolar bedelinde görülüyordu.

Bank For International Settlements isimli beynelmilel finanasal müessesenin başkanı olan Agustin Carstens ise, “Bitcoin bir balon haline geldi ve de etraf tesiri de çok hasar verecek!” diyordu.

Çin ’in kamusal otoriteleri kripto paraların hem domestik platformda hem de dış cihanda satılmasını menetmişlerdi.

Amerika ’da Commodities Futures Trading Commission ve de Securities and Exchange Commission isimli fotoğrafı müesseselerin başkanları, bu hafta senatoda denetlendiğinde “Yatırımcıların emin korunması gerekiyor!” demişlerdi.

Bankaların başı da şimdi belaya girecek gibi. Zira bu dijital harekâtlar için yüksek dozda ve garantisi olmayan krediler vermişler. Ama şimdi uslanmış bulunuyorlar ve de mesela Amerika Birleşik Devletleri ’de Citigroup ve JPMorgan Chase ve de Britanya ’da Lloyds bankaları, kredi kartlarıyla kripto para alınmasını menetmişler.

Bakalım daha neler gündeme gelecek!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla