• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Elektrikli araç üretmek için anlaşma imzaladı

Elektrikli araç üretmek için anlaşma imzaladı

Ford, Çinli araba imal işletmesi Zotye Auto ile 765 milyon dolar kıymetinde bir uyuşma imza attı. Yapılan bu uyuşmaya göre iki işletme ortaklaşa elektrikli araba üretmeye başlayacak. Yüzde 50-50 ortaklık seviyesiyle imal yapacak olan Zotye Ford Automobile Co. Ltd. firmayı, ilk maksadını Çin ’in Zhejiang eyaleti dahilinde imal kuruluşu kurmak olarak tanımladı.  Yeni bir alt marka kurulacak Dünyanın en büyük araba pazarı halinde […]

Ford, Çinli araba imal işletmesi Zotye Auto ile 765 milyon dolar kıymetinde bir uyuşma imza attı. Yapılan bu uyuşmaya göre iki işletme ortaklaşa elektrikli araba üretmeye başlayacak. Yüzde 50-50 ortaklık seviyesiyle imal yapacak olan Zotye Ford Automobile Co. Ltd. firmayı, ilk maksadını Çin ’in Zhejiang eyaleti dahilinde imal kuruluşu kurmak olarak tanımladı.

 Yeni bir alt marka kurulacak
Dünyanın en büyük araba pazarı halinde olan Çin, bu mevzuda bir hayli işletmenin iştahını kabartıyor. İki işletmenin üreteceği araba yeni bir Çin markası ile pazardaki yerini alacak.  Aşinayı gibi Zotye halihazırda Çin ’de mahallî teşvikler ile 9.000 doların altında satılan iki koltuklu E200 de dahil olmak üzere kendi elektrikli vasıtalarını kullanıcıya eriştiriyor. Zotye, bu yıl Çin ’de 22.500‘den fazla kompakt elektrikli vasıta satışına erişmiş gidişatta.
Zotye Ford ortaklığının ufak otmobiller üzerine hareket etmesi bekleniyor. Çin hudutlarındaki tamamen elektrikli ve hybrit vasıtaların satışı, 2015 seneyi zamanınca yüzde 50 çoğalış göstererek 336.000 vasıtaya erişmiş bulunuyor. Bu oran küresel arz tarafında yüzde 40 gibi bir sayıya karşılık geliyor. Ford, Çin dahilinde hibrit ve elektrikli araba piyasasının 2025 senesine kadar sene bazında 6 milyon satış sayısına erişmesini bekliyor.

Nokia 2 daha fazla ülkede satışa çıkıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla