• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
En özel ve anlamlı Mevlana sözleri! Hafızalarda kalıcı iz bırakan Mevlana sözleri

En özel ve anlamlı Mevlana sözleri! Hafızalarda kalıcı iz bırakan Mevlana sözleri

Mevlana Celaleddin Rumi ’nin lafları herkes tarafından yoğun bir alakayla takip ediliyor. Her bir lafında derin anlamlar bulunan, tüm inceliği ve hoşluğuyla okuyucuların gönlünü fetheden laflar olma kaliteyi taşıyor. Okuyanların hem ruhuna samimilikle değen hem de belleklerde büyük bir tesir yaratan Mevlana ’nın bu eşşiz laflarını şimdi haberimizi bilebilirsiniz. MEVLANA CELALEDDİN RUMİ’NİN LAFLARI Bakın! Cemiyetsel […]

Mevlana Celaleddin Rumi ’nin lafları herkes tarafından yoğun bir alakayla takip ediliyor. Her bir lafında derin anlamlar bulunan, tüm inceliği ve hoşluğuyla okuyucuların gönlünü fetheden laflar olma kaliteyi taşıyor. Okuyanların hem ruhuna samimilikle değen hem de belleklerde büyük bir tesir yaratan Mevlana ’nın bu eşşiz laflarını şimdi haberimizi bilebilirsiniz.

MEVLANA CELALEDDİN RUMİ’NİN LAFLARI

Bakın! Cemiyetsel depresyonların, münakaşa ve kavga et civarının tek ve en eforlu doğuş nedeni sevgi yetersizliğidir. Bunun en doğru rehabilitasyon yolu ise SEVGİYİ aramak, yaşamak, uygulamaktır. Müsamahalı olursanız hoşlanırsınız. Beğenilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda çalışırsanız her şeye erişirsiniz.

Bir şeyden kaçacaksan yılandan, akrepten, aslandan, kaplandan kaçma da, vücuttan kaynağını alan nefsanî isteklerden, arzulardan kaç! Zira başımıza gelen tam belalar, sürüklediğimiz tam zahmetler, meşakkatler boş ve olmayacak arzulardan alana kazanç.

Aşk vadisinde, hiçbir nişane, hiçbir iz yoksa üzülmemeli; zira, Hakk ’ın lûtfuyla bazen umutsuzluktan dahi umutlar doğar. Ey gönül, sakın umutsuzluğa düşme! Allah ’tan umudunu kesme ki, bazen can bahçesinde, sögüt ağacının dalı dahi hurma verir.

Kısmetinde varsa alırsın karıncadan dahi ders. Kısmetinde yoksa tam âlem önüne serilse sana ters.

Küle döndüysen, yine güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yine küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla.

Şikayetçi, makûs mizaçlıdır. İyi mizaçlı şikayet etmez, tahammül eder.

Her şey üstüne gelip seni sabredemeyeceğin bir noktaya getirdiğinde, sakın bırakma! İşte orası mukadderatının değişeceği noktadır.

Sevgide güneş gibi ol, arkadaşlık ve kardeşlikte ırmak gibi ol, yanılgıları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, hiddette ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.

Nitelikli insan işiyle, boş insan bireyle uğraşır.

Vefa nedir, öğrenir misin? Vefâ arkanda vazgeçtiğini, giderken yaktığını yabana atmamandır. Vefâ; arkadaşlığın asaletine, bir dua sonrası verilen laflara, hayallere hıyanet katmamandır. Vefâ; ötelerin ebedî mükafatı karşısında, cehennemi hafife almaman, ulvi hoşlukları dünyaya satmamandır.

Tövbesiz ömür, can çekişmekten ibârettir. İnsanı yaşayan ölü hâline sokan vefat ise Allah ’tan habersiz olmaktır. Allah ’tan başkasını istemek, istenen şeyin çoğalması zannını verir ama bu istek reelde çoğalmasını istediği şeyin tamamıyla azalmasını istemektir.

Kendini yetersiz gören birey, olgunlaşmaya on atla koşar. Kendini olgun sanan ise Allah ’a bu zannı nedeniyle erişemez.

İnsanların en hayırlısı, insanlara bereketi olandır. Lafın en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.

İçinde biraz nur olmayana, dışarıdan verilen nasihat fayda vermez.

İnsanları iyi tanıyın, her beşeri fena öğrenip iftiramayın, her insanı da iyi öğrenip methetmeyin.

İnanan birey, işlerini Allah buyurdu diye yapar. İnanmayan ise, çaba ve azamet olsun diye yapar. Böyle inatçı şahısların başlarına toprak saç.

Irz ve iffetten yoksun olanlar, ulus ve vatan hissi taşımazlar; böylelerinden kaçınılmalıdır.

Hırsla dolu altlık ve haram yiyici birey, o sayı günü domuz biçiminde, zina edenler avret yerleri kokarak, şarap içenler ağızları kokarak dirilirler.

Gönüllerini Allah ’ı anarak, iyi işler yaparak cilalamış, parlatmış olanlar renkten ve kokudan kurtulmuşlardır. Onlar, her an, işlerinde bir güzellik, bir hoşluk sezerler. Onlar bilginin biçimini, dış suratını, kabuğunu vazgeçmişler de mánásını ve özünü almışlar ve ayne ’l-yakin bayrağından gururlandırmışlardır. Düşüncelerden, duyguların yükü altından kurtulmuşlar da aydınlığa kavuşmuşlardır. Benliklerini Hakk kaderine kurban etmişler, irfan denizi kesilmişlerdir. Herkesin korktuğu, ürktüğü, kaçtığı vefata karşı, Hakk aşıkları, acı acı tebessümür. Kimsecikler onların gönüllerine bir hasar veremez, çünkü hasar sedefe kazanç, içindeki inciye gelmez.

Ey İnsan! Kaf Dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar miniksin. Unutma her şeyin bir hesabı var; üzdüğün kadar üzülürsün.

Şayet sen, can konağını arıyorsan, öğren ki, sen cansın. Şayet bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu saklı, bu nükteli lafın mantığına us erdirirsen, kavrarsın ki, aradığın ancak sensin sen.

Din düşmanlarının başına kılıç ol, kurt gibilere ateş saç; zira onlar, Yusuf düşmanıdırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla