• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Facebook ve SEO Arasında İlişki

Facebook ve SEO Arasında İlişki

Facebook ve SEO arasında bir ilişki olup olmadığı uzun zamandır merak mevzusu. Sosyal medyanın gücünün çoğalmasıyla birlikte özellikle Facebook üzerinden yapılan içerik promosyonlarının SEO nasıl etkilediğini bu yazımızda inceliyoruz. Bir içeriğin sosyal medyada ciddi anlamda paylaşılması, o içeriğin gerçekten de bir kıymeti olduğunu gösterebilir. Google, algoritmalarında son zamanlarda yaptığı farklılarla sosyal medyaya verdiği ehemmiyeti azıcık […]

Facebook ve SEO arasında bir ilişki olup olmadığı uzun zamandır merak mevzusu. Sosyal medyanın gücünün çoğalmasıyla birlikte özellikle Facebook üzerinden yapılan içerik promosyonlarının SEO nasıl etkilediğini bu yazımızda inceliyoruz.

Bir içeriğin sosyal medyada ciddi anlamda paylaşılması, o içeriğin gerçekten de bir kıymeti olduğunu gösterebilir. Google, algoritmalarında son zamanlarda yaptığı farklılarla sosyal medyaya verdiği ehemmiyeti azıcık olsun çoğaldırdı. Özellikle Google+ ile paylaşılan içeriklerin ciddi anlamda arama neticelerine tesir ettiği SEOMoz şirketi tarafından kanıtlanmıştır.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook içerisinde paylaşılan içerikler de SEO açısından Google+ kıyasla az da olsa ehemmiyet taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre paylaşım yapılan içerikler, yalnızca hoşlanılan içeriklere göre daha ehemmiyetli görülmektedir. Fakat paylaşımlar başka web sayfalarından verilen iletişimlere mukayeseyle hali hazırda daha az değerlidir.

SEO açısından içerik üreten bir sitenin bir Facebook sayfasına sahip olması ve bu sayfa üzerinden kullanıcılarla paylaşım yapması bedelli gibi gözükse dahi manipülasyona çok sarih bir usuldür.  Sosyal medyada sahte karakter üretip, içerik paylaşmak basit bir iştir. Bazı forumlarda sahte Facebook profilleri satılmaktadır. Profiller arasında içerik paylaştıran ve bunu bir hizmet gibi sunan bir sürü şahıs ve şirket vardır.

Benzeri hizmetleri Twitter ve Google+ üzerinden verenler de bir hayli fazladır. Bu gidişatta bir arama motorunun bu şahısları nasıl tuttuğu merak mevzusu oluyor. Natürel olarak otoriter bir websayfası ile otoriter bir karakter arasında dahi ciddi bir fark vardır. Facebook, Twitter veya Google+ üzerinde yapılan paylaşımlar hiçbir zaman otoriter bir sitenin paylaşımının eforuna denk olamaz. Fakat rekabetin yüksek olmadığı kelime gruplarında sosyal medyayı kullanmak arama neticelerini ciddi bir biçimde etkileybilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla