• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Galaksileri birbirine bağlayan “kayıp madde” sonunda bulundu: Baryon bağları

Galaksileri birbirine bağlayan “kayıp madde” sonunda bulundu: Baryon bağları

Safhanın gözlemlenebilir maddesinin yarısı dünyada ilk defa iki gökbilimci takım tarafından bulunmuştu. Bilim insanları safhanın sıradan madde, karanlık madde ve karanlık enerjiden oluştuğunu düşünüyorlar. Ancak bilim insanları son ikisini henüz kesin olarak gözlemleyemediler. Uzay modelleri, evvelki gözlemlerde bulunduğu gibi, cihanda iki kat daha fazla sıradan madde proton, elektron ve nötronlardan oluşmaktadır. olduğunu öne sürüyor. Bu […]

<>Safhanın gözlemlenebilir maddesinin yarısı dünyada ilk defa iki gökbilimci takım tarafından bulunmuştu. Bilim insanları safhanın sıradan madde, karanlık madde ve karanlık enerjiden oluştuğunu düşünüyorlar. Ancak bilim insanları son ikisini henüz kesin olarak gözlemleyemediler. Uzay modelleri, evvelki gözlemlerde bulunduğu gibi, cihanda iki kat daha fazla sıradan madde proton, elektron ve nötronlardan oluşmaktadır. olduğunu öne sürüyor. Bu yetersiz madde sonunda bulundu ve uzmanlar, bunun galaksileri sıcak gaz filamanları ile birbirine bağlayan baryon denilen atom altı parçacıklardan oluştuğunu belirtiyor.

Bu filamanlar, 100.000 °C 180.032 °F ve 10 milyon °C 50 milyon ° F arasındaki sıcaklığa sahip gazdan oluşur. Parçacıklar iki gökbilimci takım tarafından bulundu. Bir grup Edinburgh Üniversitesi uzmanlarından oluşurken, değişiği Fransa Uzay Astrofizik Enstitüsü bilim insanlarından oluşuyor.

Baryon filaman kuramı daha evvel bilim insanları tarafından önerilmiş olsa da, teyit edilmemişti, zira gaz X ışını teleskopları tarafından yeterince sıcaklığa sahip değildi. Araştırmaya dahil olmayan University College London ’dan astrofizikçi Richard Ellis, New Scientist ’e verdiği beyanatta, henüz bu gazı gözlemleyebilen bir vasıta olmadığını söylüyor: “Şimdiye kadar yapılan tamamen spekülasyonlar üzerindeydi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla