• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Google İçin SEO Teklifleri ve Stratejileri

Google İçin SEO Teklifleri ve Stratejileri

  Arama Motoru Optimizasyonu SEO web site ve bloglar için git gide daha da ehemmiyetli hale geliyor. Web site ve blog idaresinde SEO ’nun ehemmiyeti çoğaldıkça site ya da blog sahipleri bir hayli strateji ve stratejiye sabreden Arama Motoru Kampanyalarına yöneliyor. Öbür yandan, SEO mevzusunda fazla deneyimi olmayanların SEO taktikleri tanımlarken emin kaynaklardan dayanak almaları […]

 

Arama Motoru Optimizasyonu SEO web site ve bloglar için git gide daha da ehemmiyetli hale geliyor. Web site ve blog idaresinde SEO ’nun ehemmiyeti çoğaldıkça site ya da blog sahipleri bir hayli strateji ve stratejiye sabreden Arama Motoru Kampanyalarına yöneliyor. Öbür yandan, SEO mevzusunda fazla deneyimi olmayanların SEO taktikleri tanımlarken emin kaynaklardan dayanak almaları zorunludur. Yanlış taktikler uygulandığında bir hayli negatif tesirle karşılaşmak kaçınılmaz hale gelebilir.

Başlıca SEO Teklifleri

1. Sürekli Olun

Arama motorları algoritmalarını aralıksız aktüelledikleri için sizin de taktiklerinizi değiştirmeniz ya da aktüellemeniz gerekebilir. Netice olarak, kısa süreli niyetler yerine sürekli adımlarla uzun süreli gayelere doğru ilerleyin.

2. Pozitif Neticeler Elde Etmek İçin Tez Etmeyin

En iyi taktikleri tanımlayıp uygulasanız dahi anında üst sıralarda yer alamazsınız. İyi neticeler elde edene kadar birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Sayfanızın yaşı ve ebadı da bu istikamette ehemmiyetlidir.

3. SEO İşletmesini Sual Yağmuruna Tutun

Birlikte çalıştığınız SEO firmasının hangi taktikleri uygulayacağı mevzusunda sizin de bilgi sahibi olmanız ehemmiyetlidir. Usunuzdaki sualleri yöneltin. Tehlikeler üzerinde tartışın. Konuştuğunuz tüm stratejileri ve tanımladığınız tüm taktikleri internet üzerinde de araştırın.

4. Araştırma Yapın

SEO çalışmalarını kendiniz yürütmeye karar verdiyseniz Arama Motoru Optimizasyonunun nasıl çalıştığı mevzusunda muhtemel olduğu kadar bilgi toplayın. Çok ehemmiyetli bir imtihana girecekmişsiniz gibi hazırlanın. İnternet üzerinden araştırma yapabilir, SEO üzerine yazılmış yazıları ya da kitapları okuyabilirsiniz.

5. İnceleme Edin

SEO mevzusunda kararlıysanız ve niyetlerinizi tanımladıysanız zaferli olabilirsiniz. Maksatleri tanımladıktan sonra hangi tekniklerin işe yaradığını ve hangilerinin netice vermediğini inceleme etmek için web analitik yazılımından yararlanabilirsiniz.

6. Kendinizi Eleştirin

Arama Motorlarında en üst sırada yer almak için öncelikle kendinize karşı samimi olmanız ve web sitenizin en iyiler arasında yer aldığından emin olmanız zorunludur. Siteniz iyi de olsa daha iyi hale getirmek için aralıksız çalışın ve sonunda istediğinizi elde edeceksiniz.

7. Site Haritası

Botlar ve Örümcekler sitenize erişemezse sitenizi indeksleyemez. İndeksleme arama neticelerini etkileme sürecinin bir parçasıdır. Sitenizde site haritası varsa site sayfalarının sıralaması hakkında fikir sahibi olurlar. Büyük web siteleri birden fazla site haritası ekleyebilir.

8. Permalink Yapısı

URL ’lerinizin yourdomain.com/red-widgets.html gibi anahtar sözcükleri ya da dosya adları olmalıdır. Çok fazla uzun ya da karışık olmamasına dikkat edin. Kullanıcılar çok fazla uzun ya da karışık URL ’lerle karşılaştığında spam olması olasılığına karşı tıklama mevzusunda kuşkucu davranabilir. URL ’lerde alt tire yerine tire imi kullanın.

9. Anahtar Kelime Araştırması

Projeniz için çok az kaynağınız varsa sözcüklerin hacmini hakimiyet etmek için “ Keyword Discovery” ya da “Word Tracker” gibi fiyatsız yazılımları kullanabilirsiniz. Google da eş inceleme için “AdWords Keyword Tool” yazılımını önermektedir. İstediğinizi kullanarak anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz.

10. PPC Hesabı

Bütçe mevzusunda kasvetiniz yoksa sitenizi daha süratli üst sıralara taşımak ve aramalarda üst sıralarda yer almak için PPC hesabı alabilirsiniz. Ya Google AdWords ya da Microsoft adCenter hesabı alın. Kısa vakitte istediğiniz neticeleri elde edeceksiniz.

11. Meta Yaftalar

Meta yaftalar arama motorlarına web sayfanızla alakalı bilgiler verir. Web sitenizin başlığı, anahtar kelimeler ya da buna eş bilgileri arama motorlarına iletir. Örümcekler sayfanızı ziyaret eder ve bu yaftalara bakarak bilgi toplar. Daha sonra bu bilgileri kaydolur. Bu surattan, sayfanızda meta yaftalar varsa üst sıralara daha basit ve süratli çıkabilirsiniz. Yaftaların etkileyici olması da büyük ehemmiyet taşır.

12. Ziyaretçilerinizi Ön Tasarıda Tutun

Sayfanıza anahtar kelimeler ilave etmeniz ehemmiyetlidir ancak maksat kitleniz olması gereken insanlardır ancak bunun aksine Google, Yahoo ya da öbür arama motorlarına ait botlar sayfaları düzeli olarak ziyaret eder. Sitenizde araştırma yapanlar ise sunduğunuz hizmetlerden yararlanmaya çalışan ya da muhakkak mevzularda bilgi edinmek isteyen bireylerdir. Bu surattan sayfanızı yalnızca anahtar sözcüklerle doldurmak yerine ziyaretçileriniz için de yararlı hale getirin.

13. İçeriğe Ehemmiyet Verin

Web sitenizin içeriği okuyucular açısından büyük ehemmiyet taşır ancak sitenin içeriği daha çok mahsuller ile alakalıysa daha çok alıcılar için alaka çekici olacaktır. Sattığınız mahsuller ya da verdiğiniz hizmetlerle alakalı emin ve zengin bilgiler ilavelerseniz sitenizden daha çok bereket elde edersiniz. Ürünlerin söylemelerini doğru anahtar sözcükleri kullanarak yazın. Bu biçimde arama listelerinde hem üst sıralara çıkarsınız hem de alıcılarınız çoğalır.

14. Anchor Text 

Anchor Text başka bir sayfaya iletişim verirken kullanılan kelime ya da kelime grubudur. Yalnızca “buraya tıklayın” gibi bir kelime grubu kullanırsanız bu örümceklere hiçbir şey ifade etmez ve sayfanızın arama motorunda görünürlüğünü etkilemez.

15. Linklerde Nitelik Ehemmiyetli Ölçü Değil

Yahoo ve DMOZ gibi emin dizinlerden link ilave ederek işe başlayın. Linklerin emin ve fotoğrafı sitelerden olmasına dikkat edin aksi takdirde siteniz arama neticelerinden tamamen kaybolabilir. Sitenin içeriğiyle alakalıysa mahallî alanlardan link ilave edebilirsiniz. Rakiplerinizin sitesini araştırarak onların ilave ettiği linkleri araştırabilir ve işe yarıyorsa sizde onları kullanabilirsiniz.

16. Medyadan Faydalanın

Günümüzde, medyayla yakın ilişkide içinde olmak faydalı olabilir. Muhtemelse emin ve fotoğrafı medya sitelerinden linkler ilave edin. Böylece zamanla Google için daha popüler hale kazançsınız ve ziyaretçi sayınız çoğalır. Netice olarak, hem kullanıcıların hem Google ’ın faydalı olarak gördüğü emin sitelerden link almak ehemmiyetlidir.

17. Faal Olun

Düzenli olarak aktüellenen ve içerik ilave edilen siteler ve bloglar Google gibi ehemmiyetli arama motorlarının ilgisine sürükler. Ayrıca, öbür blogları faal bir şekilde ziyaret edebilir, içeriklere yorumlarda bulunarak Google ’ın dikkatine sürükleyebilirsiniz. Blogunuzu yourdomain.com/blog ya da blog.yourdomain.com alt alan ismi biçiminde kullanabilirsiniz.

18. Sosyal İmleme

Görsel olarak alaka çekici bir blog için Flickr gibi sitelere katılabilir ve bu sitelere sitenizdeki mahsullerle alakalı fotoğrafları ilave edebilirsiniz. Ürünlerinize ait profesyonel çözümler için Yahoo Answers gibi öbür hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Google, Bing, Twitter ve Facebook gibi sosyal imleme sitelerinden aldığı bilgilerden yararlanmaktadır. Bu surattan, bu siteleri kullanmak da faydalı olabilir.

19. Mahallî Arama Motoru Listeleri

Ürün satın almak için online araştırma yapan bireylerin rakamı her geçen gün çoğalmaktadır. Adresinizi ve irtibat numaranızı ziyaretçiler için görünür kılarsanız sitenize ulaşan mahallî bireyler olacaktır. Mevzumuzu belirten ayrıntılı bir sayfa oluşturursanız bireyler bu sayfayı ziyaret ederek size erişebilir. Netice olarak, sitenizin mahallî listelerde yer almasını sağlayarak potansiyel alıcılarınız için sitenizi görünür hale getirebilirsiniz.

20. Arama Motoru Taşıtları

SEO çalışmalarınız çok daha basit hale getirecek bazı faydalı taşıtlar bulunmaktadır. Google Webmaster Central, Bing Webmaster Taşıtları ve Site Explorer bu vasıtalara misal gösterilebilir. Bunlar sayesinde sitenizi arama motorlarında görünür hale getirebilirsiniz.

21. Tek Bir Trafik Kaynağına Bağlı Kalmayın

Web sitenizin üst sıralara çıkabilmesi için içeriğinin Google ’a uyması zorunludur. Siteniz lüzumunuz olan trafiği sağlamalıdır. İçeriğiniz Google için uygun olsa da Google algoritmalarını değiştirdiğinde sayfanızı üst gizemeler için yeterli görmeyebilir. Trafiği gözetmek için duyurulara kayıt olmanız ya da bu cins ihtiyatlar almanız gerekebilir. Bu cins üye odaklı siteler algoritmalarda farklılık olsa da sayfanızın trafiğini sürdürür. Sizlere sunduğumuz tam teklifler uzun süreli alıcılar elde etmenizi ve sitenizin algoritma farklılıklarından fazla etkilenmemesini sağlayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla