• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Google İlk Sayfada Nasıl Çıkılır?

Google İlk Sayfada Nasıl Çıkılır?

Google ’da arama neticelerinde ilk sayfada çıkmayı herkes ister ama bunu yapmak pek de basit değildir. İlk sayfada çıkmanın firmanıza potansiyel alıcı anlamında sağlayacakları çok ehemmiyetli olsa da öğrenmeniz gereken ehemmiyetli hususlar vardır. Bu yazımızda organik olarak Google ilk sayfada çıkmanın firmanız için ehemmiyeti olup olmadığını inceliyoruz. Neden İlk Sayfada Çıkmak İstiyorsunuz? Bunun yanıtı çok […]

Google ’da arama neticelerinde ilk sayfada çıkmayı herkes ister ama bunu yapmak pek de basit değildir. İlk sayfada çıkmanın firmanıza potansiyel alıcı anlamında sağlayacakları çok ehemmiyetli olsa da öğrenmeniz gereken ehemmiyetli hususlar vardır. Bu yazımızda organik olarak Google ilk sayfada çıkmanın firmanız için ehemmiyeti olup olmadığını inceliyoruz.

Neden İlk Sayfada Çıkmak İstiyorsunuz?

Bunun yanıtı çok kolay değil mi? İlk sayfada trafik çok daha fazla ve de potansiyel alıcılara en acele erişmenin yolu bu. Bir de ilk sayfada birinci çıkarsanız yaşadınız! Peki Google reklamlarında çıksanız olmaz mı? Olmaz, zira o zaman para kaybedeceksiniz. O zaman bir sual daha soralım: Hiç para tüketmeden ilk sayfada rekabetin olduğu bir sözcükte çıkmak olası mı? Yanıtı: %99 hayır!

Biraz Oturup Düşünelim

Google ’un en büyük kazancı reklamlardan geliyor. Dünyanın en iyi arama motoru işletmesinde 54,000 şahıs çalışıyor ve yıl da 10 milyar dolarlık kar üreten dev bir yapıdan bahsediyoruz. 2011 senesinde işletme cirosunun %96 ’sının reklamcılık mahsullerinden geldiğine söyledi. 37 milyar dolarlık cironun %96 ’sı 35 milyar dolar etmektedir. Gördüğünüz gibi pek de yabana atılacak bir sayı değil. O zaman usumuza hemen şu gelmeli: İlk sayfada çıkmak böyle bir platformda basit olabilir mi? Evet diyenler herhalde Google mühendislerinden çok daha zeki olmalı.

İlk Sayfada Çıkmayı Taahhüt Eden SEO Şirketleri

Size bu taahhüt ile gelen şirketler çok hoş bir hayal satıyor. Bir çoğu daha evvel çalıştığı şirketleri referans gösterip, ilk sayfadaki galibiyetli neticeleri size gösterebiliyor. Yanlış kavramayın ilk sayfada çıkmak muhtemel ama kısa bir müddetliğine. Neden mi?

Bir an için Google ’un bir dev olduğunu unutalım ve şöyle düşünelim:

Sizin şirketiniz “Taşıt takip” sözcüğünde bir SEO şirketinin muhteşem usulleriyle ilk sayfada, hem de birinci olarak çıktı. Bravo! Sonra biz aynı şirkete gidip bu kelime için bizi çıkarmalarını istedik. İyi de para verdik. Aynı anda da bir sürü rakibimiz başka SEO şirketleriyle görüşmüş ve onlar da bu sözcüğü amaçlamışlar. Ne kadar hoş bir vaziyet! Peki netice ne olacak? Hepimiz ciddi ölçüde para ödeyeceğiz ve sonra da oturup bekleyeceğiz. Absürtlük ve enayilik!

İşin gülünç tarafı da herkes işi çok iyi öğreniyor sanki bunun kolay bir yolu varmış gibi. Sizce bu kadar kolay olabilir mi? Bugün kısmete birinci çıkarsınız belki ama yarın başkası sizi ekarte edebilir. Unutmayın web sayfaların ilk sayfada çıkmasını etkileyen bir sürü etken vardır ve enerjik bir yapı olan arama motorlarında hiç bir şeyin garantisi verilemez.

Peki Öneriniz Nedir?

İlk sayfada çıkmayı bu kadar fazla kafanıza takmamanız gerekli. Şayet bu çok ehemmiyetli bir konu ise reklam verin. Şayet siteniz reklamdan gelen trafiği satışa çevirebilecek bir model üzerine kurulmuş ise zati SEO işletmelerine bir ton para dökmenin hiç bir anlamı yoktur. Şayet siteniz CevapSepeti.com gibi içerik ağırlıklı bir site ise o zaman değişik içerik üretmekten başka zati bir takatiniz yoktur. Bunu kabul etkeniz ve paranızı çarçur etmemeniz verebileceğimiz en iyi nasihattir. Bu verdiğimiz nasihat hiç de güzelinize gitmeyebilir ama şunu lütfen unutmayın ki şirketiniz Google tarafından kara listeye alınırsa o zaman hiç bir SEO işletmesi sizi kurtaramaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla