• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon, virüs hastalıklarının başında gelen ve salgın bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi cılız şahıslarda zatürre, menenjit, kalp adaleyi irini gibi daha ciddi rahatsızlıklara ve hatta vefata yol açabilmektedir. Daha çok kış aylarında sıkça görülen gribal enfeksiyonlar her yaştan şahsı etkilemektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları, çocukları ve bağışıklık sistemi cılız olan bireyleri etkileyen gribal enfeksiyonlar […]

Gribal Enfeksiyon, virüs hastalıklarının başında gelen ve salgın bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi cılız şahıslarda zatürre, menenjit, kalp adaleyi irini gibi daha ciddi rahatsızlıklara ve hatta vefata yol açabilmektedir.

<>

Daha çok kış aylarında sıkça görülen gribal enfeksiyonlar her yaştan şahsı etkilemektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları, çocukları ve bağışıklık sistemi cılız olan bireyleri etkileyen gribal enfeksiyonlar rehabilitasyon edilmediğinde vefatlara dahi yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon enflüanza da sınan viral bir hastalıktır. Orthomyxoviridae familyasından olan virüs, aralıksız genom farklılığına uğrar. Bu sebeple grip virüsüne karşı bağışıklık kazanmak sadece geçici bir zaman için hastalığı önlemektedir. Aynı nedenden grip aşıları her sene yenilenmektedir. Sıhhatli şahıslarda vasati bir hafta sonunda geçen bu hastalık bağışıklık sistemi cılız şahıslarda zatürre, menenjit, kalp adaleyi irini gibi daha ciddi rahatsızlıklara ve hatta vefata yol açabilmektedir.

 

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal Enfeksiyon Sebepleri

Gribal enfeksiyonun sebebi grip virüsüdür. Bu virüs beden mukavemetinin düştüğü soğuk havalarda, beceriksiz beslenme, kronik hastalık gibi gidişatlarda şahıslara bulaşmakta ve hastalığa yol açmaktadır. Özellikle salgın yarıyılında mektep, sağlık kurumu, toplu taşıma vasıtaları gibi kalabalık mekânlarda bireyden bireye bulaşmaktadır. Öksürme, aksırma, tokalaşma, öpüşme gibi temaslar ve hasta şahıslara ait havlu, kadeh gibi şahsi eşyaların kullanımı virüsün dağılmasına neden olur.

 

Gribal Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

Grip virüsü genom dizilimi değiştirerek aralıksız bir evrimleşme sürecinde olduğundan her sene değişik tip virüsün neden olduğu salgınlar yaşanmaktadır. Bu sebeple her sene grip aşısı olmak gribin tesirlerinin o sene için yasaklanmasını ve eksilmesini sağlayacaktır. Bununla beraber salgın yarıyıllarında hasta bireylerle temastan sakınmak, şahsi pakliğe önemsemek, bol akışkan tüketimi, vitaminli besinlerle beslenmek gibi tedbirler de griple karşılaşmayı önleyecek ve gribin etkilerini rahatlatacaktır.

 

Gribal Enfeksiyon Rehabilitasyon Süreci

Gribal enfeksiyon virütik bir hastalık olduğundan antibiyotik ilaçla rehabilitasyonu olası değildir. Hekimlerin verdiği ilaçlar gribin tesirlerini rahatlatmaya müteveccihtir. Baş sızısı, öksürük, burun akıntısı gibi şikâyetleri eksiltmek için hekim önerisiyle ilaç kullanılabilir. Bununla beraber bağışıklık sistemini kuvvetlendiren yiyeceklerin tüketimi ve bol akışkan alımı da hastalığın ivedi geçmesini sağlayacaktır. Sıhhatli fertlerde semptomlar vasati 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

 

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal enfeksiyonun neden olduğu rahatsızlıkları gidermede natürel usullerden de faydalanılmaktadır. Ihlamur, adaçayı, nane, zencefil, okaliptüs çayları öksürük, nezle gibi şikâyetleri rahatlatmaya destekçi olur. Ayrıca portakal, limon, mandalina gibi meyvelerle yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içerikleri sayesinde griple savaşmada oldukça tesirlidir.

<><>

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla