• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hayata veda eden Münir Özkul kimdir? Münir Özkul’un cenazesi ne zaman?

Hayata veda eden Münir Özkul kimdir? Münir Özkul’un cenazesi ne zaman?

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Münir Özkul’dan son dakika acı haber bilgisi erişti. Hababam Sınıfı adlı filmle belleklere kazınan, Türk sinemasının yaşayan efsanesi Münir Özkul, hayatını yitirdi. Canlandırdığı Mahmut öğretmen şahsiyetiyle yaşamımıza giren Münir Özkul, uzun bir müddettir KOAH ve DEMANS hastalıklarıyla gayretini sürdürüyordu. Ancak Münir Özkul hayat savaşını kaybetti ve yaşama gözlerini yumdu. Münir […]

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Münir Özkul’dan son dakika acı haber bilgisi erişti. Hababam Sınıfı adlı filmle belleklere kazınan, Türk sinemasının yaşayan efsanesi Münir Özkul, hayatını yitirdi. Canlandırdığı Mahmut öğretmen şahsiyetiyle yaşamımıza giren Münir Özkul, uzun bir müddettir KOAH ve DEMANS hastalıklarıyla gayretini sürdürüyordu. Ancak Münir Özkul hayat savaşını kaybetti ve yaşama gözlerini yumdu. Münir Özkul’un vicdanları dağlayan vefat haberinin ardından, hoşlananları Münir Özkul’un kim olduğu ve yaşamına dair sorgulamalarını süratlendirdi. Peki, Münir Özkul kimdir? Aslen nereli ve kaç yaşındadır? İşte, Münir Özkul’un ayrıntılı yaşam öyküsü…

İŞTE, TÜRK SİNEMASININ USTA İSMİ MÜNİR ÖZKUL’UN SON HALİ…

İlgili resim

MÜNİR ÖZKUL’UN CENAZE MERASİMİ İLE ALAKALI AYRINTILAR EMİN OLDU!

Cenaze merasimiyle alakalı da bilgi veren Güner Özkul, “Büyük bir olasılıkla Zincirlikuyu’ya defnedilecek. Pazar gününü düşünüyoruz. Çok ufak bir olasılık pazartesi günü. Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda merasim düzenlecek daha sonra Teşvikiye Camii’nden uğurlayacağız” diye konuştu.

MÜNİR ÖZKUL KİMDİR?

Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Münir Özkul, sanat kariyerine henüz lise çağında başladı ve lise talebesi olduğu 1940 senesinde Bakırköy Halkevi’nde tiyatro oyunlarında rol aldı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi’nin sanat tarihi kısmına devam eden Münir Özkul, 1948’de “Aşk Köprüsü” isimli tiyatro oyunuyla profesyonel kariyerine başladı.

Aşk Köprüsü oyununun ardından Muhsin Ertuğrul idaresindeki Ufak Sahne’ye geçen Münir Özkul, John Steinbeck’ten Fareler ve İnsanlar 1951, John Millington Synge’den Babayiğit, George Axelrod’dan Yaz Bekarı 1954, John Patrick’ten Çayhane 1955 gibi oyunlarda oynadı.

Ardından İstanbul Kent Tiyatroları’nda, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ve İstanbul’da yer alan Bulvar Tiyatrosu’nda dostlarıyla beraber oluşturduğu grupla çalıştı.

münir özkul adile naşit ile ilgili görsel sonucu

Münir Özkul dört defa evlendi ve üç çocuğu oldu. İlk eşi Şadan, ikinci eşi Suna Selen, üçüncü eşi Yaşar ve son eşi 1986’da evlendiği Umman Özkul’dur. Oyuncu ve sunucu Güner Özkul’un babasıdır.

Münir Özkul 1950’lerden itibaren sinemada da rol almaya başlamıştır. İlk yarıyıl filmlerinden dikkat sürükleyenleri Edi ile Büdü, Balıkçı Hoşu ve Kalbimin Şarkısı’dır. 1965’ten sonra sinemadaki zaferli kişilik rolleriyle tüm methiyeleri üzerine topladı.

münir özkul ile ilgili görsel sonucu

1970’li senelerden itibaren özellikle kalabalık kadrolu ve Ertem Eğilmez üretimli filmlerde rol almaya başlayan Münir Özkul, kendisiyle aynılaşan Hababam Sınıfı’ndaki “Mahmut Öğretmen” kişiliğiyle de tüm Türkiye’de tanınan bir ad oldu. En öğrenilen rollerinden biri onunla aynılaşan Hababam Sınıfı serisindeki Özel Çamlıca Lisesi’nin tatlı sert müdür takviyecisi Kel Mahmut tiplemesiyle herkesin vicdandan hoşlandığı ve takdir ettiği bir ad haline geldi.

1980’de yapılan bir jübileyle 40’ıncı sanat seneyi, 1996 senesinde da Atatürk Kültür Merkezi’nde hakikatleştirilen gecede 55’inci sanat seneyi kutlandı. 1998 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından Münir Özkul’a “devlet sanatçısı” ünvânı verildi.

Özkul’un kadrosunda yer aldığı bu yarıyılda çekilen kalabalık kadrolu aile filmlerinden kimileri Mavi Boncuk, Bizim Aile, Aile İftiharı, Gülen Gözler, Keyifli Günler, Gırgıriye ve Görgüsüzler olarak sayılabilir. Bu filmlerin büyük kısmında Adaletliye Naşit’le birlikte, Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden birini oluşturmuştur.

Kariyeri süresince 200’den fazla filmde rol alan Özkul, Skonut Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Şenliği’nde “en iyi erkek oyuncu” mükâfatını kazandı. “Bizim Aile” filminde canlandirdigi “Yaşar Akılda” rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Şenliği’nde özel mükâfat kazandı. “Süt Kardeşler” filminde rejisör destekçiliği de yapmıştır.

MÜNİR ÖZKUL ’UN ALDIĞI MÜKÂFATLAR…

1967-İlhan İskender Hediyeyi

1972-9. Altın Portakal Film Şenliği, En İyi Erkek Kişilik Oyuncu Mükâfatü

1991-Dümbüllü Mükâfatü

1997-Altın Kelebek Mükâfatleri Onur Mükâfatü

1999-Dokuz Eylül Üniversitesi, Hoş Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Kısmı “Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Mükâfatü”

2004-37. Sinema Yazarları Derneği Mükâfatleri Onur Mükâfatü

2006-Beynelmilel İstanbul Tiyatro Şenliği Onur Mükâfatü

2014-18. Afife Tiyatro Mükâfatleri, Muhsin Ertuğrul Özel Mükâfatü

2015-T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük MükâfatüSosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla