• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Huawei Mate 10 ailesine yakından bakın

Huawei Mate 10 ailesine yakından bakın

Uslu telefon pazarının ehemmiyetli adlarından biri olan Huawei, bugün yeni amiral gemisi modellerini tanıttı. Çinli üretici uzun bir müddettir Mate 10 ailesi üzerinde çalışıyordu. Şimdiye kadar ortaya çıkan dedikodularda, Huawei ’nin Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 10 Lite ve Mate 10 Porsche Desing olmak üzere 4 değişik versiyon tanıtacağı belirtilmişti. Dedikodularda yazılıp çizilenler büyük […]

Uslu telefon pazarının ehemmiyetli adlarından biri olan Huawei, bugün yeni amiral gemisi modellerini tanıttı. Çinli üretici uzun bir müddettir Mate 10 ailesi üzerinde çalışıyordu. Şimdiye kadar ortaya çıkan dedikodularda, Huawei ’nin Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 10 Lite ve Mate 10 Porsche Desing olmak üzere 4 değişik versiyon tanıtacağı belirtilmişti.

Dedikodularda yazılıp çizilenler büyük oranda doğru çıktı. Çünkü, Çinli üretici bugün 3 değişik Mate 10 modeli tanıttı. Yalnızca Mate 10 Lite modeli tanıtılmadı. Onun da kısa vakit evvel Çin ’de satışa sunulan Huawei Maimang 6 adlı makine olduğu sarihe çıkmıştı.
Peki en çok merak edilen mevzuya değinelim. Huawei Mate 10 ve Mate 10 Pro arasında ne gibi değişiklikler mevcut. Bu yazımızda iki makine arasındaki değişiklikleri masaya yatıracağız. İşte mevzu hakkındaki ayrıntılar.

Yonga seti ve kamera teçhizatları aynı

İki makine arasındaki farklara geçmeden evvel, eş doğrultularına bir değinelim. Çünkü Mate 10 serisinin en ehemmiyetli özelliği Lekenin 970 yonga seti ile gelmesi. Aşinayı üzere bu yonga seti, bağımsız bir suni akıl yongasına da sahip. Dolayısıyla insanlar bu suni akıl yongasının ne derece zaferli olacağını da merak ediyor.
İyi haber şu ki, Huawei her iki versiyonda da aynı yonga setinden yararlanmış. Başka Bir Deyişle Mate 10 ’da alsanız, Mate 10 Pro ’da alsanız, yonga seti tarafında değişen birşey olmuyor.
Yonga seti haricinde, kamera tarafında da değişen pek birşey yok. Çünkü Huawei methede methede tamamlayamadığı LEICA logolu çift ana kamerasını iki Mate 10 versiyonunda da kullanmış.
Aynı olan özellikleri belirttiğimize göre yavaş yavaş değişikliklere geçelim.

Ebatlar değişik

Mate 10 ve Mate 10 Pro arasındaki en besbelli değişiklik iki makinenin ebatları. Çünkü Mate 10, 150.5 x 77.8 x 8.2mm ebatlarında ve 186 gram ağırlığında. Mate 10 Plus ise 154.2 x 74.5 x 7.9mm ebatlarında ve 178 gramlık bir ağırlığa sahip.
Elbette ebatlardaki bu farklılık ekran oranına ve ekran ebadına da yansımış vaziyette. Huawei Mate 10, 5.9 inçlik bir ekranla kazançken, Mate 10 Pro ise 6 inçlik ekrana sahip. Aradaki 0.1 inçlik fark ehemmiyetsiz gibi görünse de Mate 10 Pro ’nun 18:9 ’luk ekran oranı makineyi daha uzun göstermiş.
Mate 10 ’un ekran oranı ise 16:9. Dolayısıyla iki makine yan yana durduğunda, Mate 10 Pro azıcık daha dar ve uzun görünüyor. Bu da telefona ayrı bir şıklık katıyor diyebiliriz.

Ön tasarım da değişik

İki makine arasındaki en ehemmiyetli farklardan birisi de ekran oturumları. Keza, Huawei Mate 10 Pro modelinde OLED oturum kullanmayı seçim ederken, Mate 10 ’da ise IPS LCD ekranı seçimlemiş. Bu farkın, iki makine arasındaki en ehemmiyetli fark olduğunu söylemek olası.
Makinelerin tasarımdaki bir öteki değişiklik ise parmak izi okuyucunun konumuna göre şekilleniyor. Mate 10 Pro ’da parmak izi okuyucusu telefonun arka kısmına yerleştirilirken, Mate 10 ’da ise ekranın hemen altına konulmuş. Gerçeğinde burada ekran/gövde oranında çok büyük bir başkalaşım mevzubahisi değil. Zira, Mate 10 Pro ’da parmak izi okuyucusunun bulunacağı kısımda Huawei logosu yer alıyor. Dolayısıyla bu yazının yerine pekala parmak izi okuyucusu da yer alabilirdi.

Teknik değişiklikler

İki makine arasında elbette teknik özellikler anlamında da bazı değişiklikler mevcut. Misalin, Mate 10 modeli sistemini 4GB RAM ile dayanaklarken, Mate 10 Pro ’da bu ölçü 6GB.
Bu değişiklik dahili depolama alanlarına da yansımış vaziyette. Mate 10 modeli 64GB ’lık dahili depolama alanına sahipken, Mate 10 Pro ’da ise 128GB ’lık bir alan mevcut. İşin garip yanı ise, Mate 10 ’un MicroSD takviyesinin olmasına rağmen, Pro versiyonunda bu dayanağın bulunmaması.
İki makine arasındaki bir öteki fark ise 3.5mm kulaklık girişi ve IP68 sertifikası. Mate 10, 3.5mm kulaklık girişine sahip olmasına rağmen, suya ve toza karşı gözetmeli değil. Mate 10 Pro ’da ise kulaklık girişi bulunmuyor. Fakat telefon suya ve toza karşı dayanıklı bir yapıya sahip.
Son olarak telefonların maliyetlerini de belirtelim. Ekim ayında satışa sunulacak olan Mate 10 ’un 700 euro, Kasım ayının ortalarına doğru çıkacak olan Mate 10 Pro ’nun ise 800 euro maliyet yaftasına sahip olması bekleniyor. Muhtemelen bu iki makinenin ülkemizdeki maliyetleri de 4000TL üzerinde olacaktır.

Blade Runner 2049 yavaş ilerliyor. It ise gösteriye devam ediyor!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla