• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İstanbul ’da artık tamamen yasaklandı!

İstanbul ’da artık tamamen yasaklandı!

İBB Meclisi ’nde bugün oylanacak yeni idaremelikle değişen maddelerin büyük kısmına, daha evvel uygulanmakta olan İstanbul İmar İdaremeliği ’nin lehine olan maddeler ilave edildi. Bundan böyle İstanbul ’daki yapılarda bodrum katlar, asma kat, çatılarda tertip etmelere gidildi. Yeni idaremeliğin en dikkat sürükleyen doğrultuyu, meyilli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma […]

İBB Meclisi ’nde bugün oylanacak yeni idaremelikle değişen maddelerin büyük kısmına, daha evvel uygulanmakta olan İstanbul İmar İdaremeliği ’nin lehine olan maddeler ilave edildi.

Bundan böyle İstanbul ’daki yapılarda bodrum katlar, asma kat, çatılarda tertip etmelere gidildi. Yeni idaremeliğin en dikkat sürükleyen doğrultuyu, meyilli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma koşulları getirilmesi oldu. Binaların siluete olan tesirinin yumuşatılması emeliyle bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, meyilli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek. Üç kattan fazla iskan edilen katlı ev yapılarında, asansör yapma koşulu getirildi.

EN UFAK DAİRE 1 ARTI 1 OLACAK

Bundan böyle İstanbul ’da inşa edilecek yapılarda, banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu 1 artı 0 daire yapılamayacak. Bundan sonra en ufak daireler 1 artı 1 olacak. Ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının önü açılacak. Parsel büyüklükleriyle alakalı gevşetici maddeler getirildi. Buna göre uygulamada karşılaşılan arsaların birleşme ve ayrışmalarından kaynaklanan meseleler çözülecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla