• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İşte Türkçe Siri’ye hayat veren kadın

İşte Türkçe Siri’ye hayat veren kadın

Apple’ın artık Türkçe de konuşan yazılımının arttaki ses kim? Apple’ın geçen hafta yaptığı iOS 8.3 aktüellemesi ile iPhone’lara Türkçe Siri geldi. Yüzbinlerce şahsın yaşamına giren uygulama hali hazırda en çok konuşulan mevzulardan biri. Peki Siri’ye yaşam veren ses kime ait? Türkiye Gazetesi’nden Ömer Temür Siri’yi ete kemiğe büründüren Yelda Uğurlu’ya erişti.  Siri olduğunu çarşamba günü […]

Apple’ın artık Türkçe de konuşan yazılımının arttaki ses kim?

Apple’ın geçen hafta yaptığı iOS 8.3 aktüellemesi ile iPhone’lara Türkçe Siri geldi. Yüzbinlerce şahsın yaşamına giren uygulama hali hazırda en çok konuşulan mevzulardan biri. Peki Siri’ye yaşam veren ses kime ait? Türkiye Gazetesi’nden Ömer Temür Siri’yi ete kemiğe büründüren Yelda Uğurlu’ya erişti. 

Siri olduğunu çarşamba günü bildiğini söyleyen Uğurlu, çalışmanın 3 sene evvel reelleştirildiğini anlattı. “Sesimin metro ve uçakta kullanılacağını sanıyordum” diyen Uğurlu aldığı fiyatı ise “kontrata göre söylemem yasak” diyerek söylemedi.

Radyocu ve seslendirme uzmanı olduğunu söyleyen Yelda Uğurlu Apple’ın kendisine nasıl eriştiğini ve Siri’yi seslendirme macerasını şöyle anlattı:

Apple sana nasıl erişti?
Öneri Apple’dan gelmedi. Bir dostum seslendirme işletmesinin iki bayan sesi aradığını söyledi. Sesli demo yollamam için beni 15 dakikada bir arıyordu. Ben pek istekli değildim ama sonra kabul ettim. 

Siri olduğun ne zaman bildin?
Çarşamba günü Türkçe Siri aktüellemesi ile bildim. Bir dostum beni arayarak “Siri’nin sesi senin sesine ne kadar çok benziyor” dedi. 

Peki ne hissettiniz?
İlk başlarda çok heyecanlandım. Ancak sonra azıcık korkmaya başladım. Zira Google’dan arama yaptığımda insanların bel altı konuştuklarını gördüm. Bir an kimliğimin sarih olmasından kaygı ettim. 

Siri sen iPhone kullanmıyor musun?
Evet kullanıyorum ama bende iPhone 4 var. iPhone 4’de ise aktüelleme yapılamadığı için malesef Türkçe Siri yok . Hemen dinledim “evet bu benim” dedim. 

“UÇAKTA VE METRODA KULLANILACAK VARSAYDIM”

Nasıl başka bir deyişle. öğrenmeden mi yaptınız?
Ben bu seslendirmeyi 3 sene evvel yaptım. Bana sesimin metroda ve uçakta kullanılacağını söylediler. Ancak Siri’de dinleyince hadisenin boyutunu kavradım. 

Öğrenmeden nasıl çalıştınız peki?
Evvel bir kontrat imzaladık. Uzun bir kontrat. Bazı maddelerini andırmıyorum dahi. 4 hafta süresince seslendirme yaptım. Harf harf okudum. Tümceleri yanlış ve doğru biçimde okudum. 6-7 ay süresince benim sesim tahlil edilmiş. 

Nasıl bir süreçti?
Çok yoğundu. Aynı saatte başladık ve hep aynı saatte bitti. Yaşamımın en sıkıcı konuşmasıydı. Uykum geliyordu, belim yakalanıyordu. 

“İNSAN OLMA” DİYE UYARDILAR 

Sizce sesiniz çok duygusuz değil mi?
Zati benden de bunu istediler. Zaman zaman beni “Yelda insan oluyorsun” diye uyardılar. 

Herkes merak ediyor. Çok para aldınız mı?
Kontrata göre ölçüyü söyleyemem ama çok olmadığı kesin. 

Başka Bir Deyişle Apple’a seslendirme yapıyorsunuz fazla para almıyor musunuz?
İçeriğini zati bilmiyordum. Kontratta 5 sene süresince hiç bir bilişim şirketine seslendirme yapamayacağım maddesi bulunuyor. 

İLK SIRI BENNETT
Milyonlarca iPhone ve iPad’lerdeki sesli komut uygulaması Siri, 2011 senesinde iPhone ile çıktı. Türkçe Siri çıkana kadar Türkler Susan Bennett ile İngilizce konuştu. Bennett da Siri için kayıt yaptığından habersizdi. “Ses kaydı yapılırken ne için yaptığımı öğrenmiyordum. 2011’de yeni iPhone çıktığında dostlarım sesimin Siri’ye çok benzediğini söyleyince bildim” diyen Bennett, kendisinin asıl Siri olduğunu kanıtlamak için çok mücadele tüketmiş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla