• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kalbe Çok Hasarı Olan Fazla Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler

Kalbe Çok Hasarı Olan Fazla Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler

Fazla sıcaklar ve yüksek nem kalp krizi tehlikesini tetikler.Yalnızca kalp hastalıkları olanlar değil, şeker, diyabet ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar da güneşte azami tehlike grubunda yer alanlardandır. tehlike gurubunda olanlar, yüksek nem olan sıcak yerlerden sakınmalıdır.   Yaz mevsiminde oldukça çoğalış gösteren fazla sıcaklar sebebiyle, sıhhat açısından bir hayli problem alana kazanç. Çoğu insan için […]

Fazla sıcaklar ve yüksek nem kalp krizi tehlikesini tetikler.Yalnızca kalp hastalıkları olanlar değil, şeker, diyabet ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar da güneşte azami tehlike grubunda yer alanlardandır. tehlike gurubunda olanlar, yüksek nem olan sıcak yerlerden sakınmalıdır.

 

Yaz mevsiminde oldukça çoğalış gösteren fazla sıcaklar sebebiyle, sıhhat açısından bir hayli problem alana kazanç. Çoğu insan için bu hasarlar yaşı yüksek olanlar için geçerli gibi kabul edilse de bu büyük bir kusurdur. Özellikle kalp krizi mevzusunda yüksek tehlike grubunda yer alanlar 40 yaş altındaki fertlerden oluşmaktadır.

Çok sıcak havalarda uzmanlar, gebelerin, yaşlıların ve 4 yaşın altındaki çocukların gerekli olmadıkça dışarıda olmaması gerektiğini söylemektedir. Sıcak havalarda alana gelmekte olan yüksek nem kalp krizini çoğaldırır. Peki sıcak havalar kalp krizine nasıl neden olur? Bununla ilgili uzman araştırmaları, sıcak havanın negatif etkisini ispatlamıştır.

– Beden ısısını statikleyen en ehemmiyetli beden eylemlerinden birisi cildin kan dolaşımını hakikatleştirmesidir. Cildi dinamik yakalayan damarlar fazla sıcak havalarda genişler ve bedendeki ısı çoğalışını dengelemeye çalışır. Elbette böyle bir vaziyette kalbin daha çok etkin olması gerekir. Zaman zaman göğüste sızı ya da soluk darlığı gibi problemleri yaşayan şahıslar beklemeden hemen en yakın sıhhat müessesesine gitmeli ve hakimiyet altına alınmalıdır.

– Yalnızca kalp hastalıkları olanlar değil, şeker, diyabet ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar da güneşte azami tehlike grubunda yer alanlardandır. Bir Hayli hastalığı, sıcak havalar tetikler.

– Çok sıcak havalar lüzumunu da çoğaldırmaktadır. Sıcaklar sebebiyle metabolizması duran, uzuvları yavaşlayan bir beden, hemen su tüketimini sağlamalıdır. Bedenin yiyecekten evvel lüzumu olan en ehemmiyetli şey sudur. Su harcanmaması da, kalp krizi ve değişik damar yolu rahatsızlıklarını birliktesi getirebilir. Havadan gelen yüksek nem kalp krizini çoğaldırır ancak suyun kazandıracağı nem, bedeni besler ve gözetir.

– Sıcaklarda alana gelen meselelerden birisi de güneş çarpmasıdır. Başıma güneş geçti kavramının altında ciddi meseleler uyuyabilir. Beyin kanamalarına kadar gidebilen bu vaziyetlerde güneş çarpması en çok öğlen dışarıda olunması ve uzun müddet süresince güneş altında kalınması sonrasında alana kazanç. Güneş çarpması bulguları ise çok fazla terleme ve bedenin ağrıması biçiminde oluşur.

Zamanla nabız süratlenir ve susuzluk hissi çoğalır. Şuur kaybına kadar gidebilen bu gidişat yorgunluk ve baş sızısını da getirecektir. Adale kramplarının da alana gelmesi ile beraber kalp krizinden beyin kanamasına kadar her şeyin olabileceği bir vakadır. Fazla sıcaklar sebebiyle güneş çarpması sonrasında da akışkan tüketimi çoğaldırılmalıdır.

– Ani ısı başkalaşımları da kalp krizine davetiye çıkarır. Klimalı etraflarda çok fazla kaldıktan sonra bir anda sıcak havaya çıkmak çok risklidir. Aynı biçimde sıcaktan sıkılıp klima altında kalmak, felç ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.- Sıcak havalar ve güneş ışınları, ciltte kalıcı güneş kirlerine neden olabilir. Cilt kirleri ehemmiyetsiz gibi görülmemelidir zira ileride cilt kanserine neden olabilecek bir tesire sahiptir.

 

Alınması Gereken Temkinler Nelerdir?

 

Kalp krizine ve daha bir hayli hastalığa neden olan, vefat ile dahi sonuçlanabilen fazla sıcakların tesirinden kurtulmak için alınması gereken temkinler elbette vardır. Bu temkinler ile, en hasarla sıcaklardan korunmak muhtemel olacaktır. İşte o temkinler;

– Kesinlikle su tüketimi her gün sağlanmalı ve en az 2 litre su gün içerisinde tamamlanmalıdır. İçki, kahve ve asitli meşrubatlardan uzak durulmalıdır. Bedenin aralıksız kaybettiği nemi kazanması, uzuvları gözetir.

– Natürel havalandırma usulleri seçim edilmelidir. Klima gibi aygıtlar solunum yolu hastalıklarını ve kalp rahatsızlıklarını birliktesi getirir. Felce kadar gidebilen neticelerden korunmak için, natürel havalandırma yolu seçilmelidir.

– Dışarıda olmamız gereken her saat süresince şapka, şemsiye ve güneş kremi kullanımı ilgisizlik edilmemelidir. Bedenin hassasiyet derecesine uygun etmende bir güneş kremi dışarı çıkmadan evvel sürülmeli, şapkasız çıkılmamalıdır. Başı gözetmek güneşe alınabilecek en ehemmiyetli önlemlerden birisidir. Güneş çarpması bu biçimde yasaklanabilir.

– Sarih renk giysiler giyilerek, güneş ışınlarının yansıyarak gitmesi sağlanmalıdır. Koyu renk giysiler ısıyı emerek bedenin çok fazla ısınmasına neden olur. Damar genişlemesinin yasaklamak için de bol, ince ve sarih renkli elbiseler doğru bir seçim olacaktır. Dar ve koyu renkli giysilerden uzak durulmalıdır.

– Meyve ve sebze tüketimi, yaz aylarında çoğaldırılmalıdır. Hem bu gıdaların akışkanı ile beden nemi çoğalacak hem de güneşte alana gelen cilt kirlerine karşı da ihtiyat alınmış olunacaktır. Özellikle salatalık, karpuz, elma ve çilek cildi gözeten gıdaların başında kazanç.

– Yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Baharatlı bir besin uzuvları tamamen kurutabilir ve bedenin nemini afaki yere kullanmasına neden olabilir.

– Dışarıda olmamızın gerektiği her zaman diliminde, gölgeli yerlerden yürünmesi seçim edilmelidir. Gölge ve serinlik, güneşten azıcık daha korunmamızı sağlar.

– Saat sabah 11 ile 4 arasındaki güneş, en hasarlı ışınlarını yaydığı saat dilimleridir. Bu saatler aralığında güneşlenmekten kesinlikle sakınılmalıdır.

– Cilt kirleri için cildiye ünitesine gidilmeli ve neler yapılabileceği mevzusunda bilgi alınmalıdır. Cilt kanserini yasaklamanın bir yolu da budur.

– Tansiyon ilacı kullanan tüm hastalar, yaz aylarında ve fazla sıcak zamanlarda hekimlerinden yeni bir doz ayarlaması arz etmelidir. Fazla ilaç kullanımı sıcak havalarda önerilmez.

– Kalbi zorlayacak etkinlikler, sıcak havalarda seçim edilmemelidir. Alınması gereken temkinler arasında elbette kalp sıhhatini gözetecek sporlar önerilir ancak sporun yapılacağı saatler güneş battıktan sonra seçim edilmelidir. Özellikle koşu, bisiklet ve yüzme gibi etkinliklerde geçerlidir.

– Gün içerisinde soluk egzersizleri ile bedenin gevşemesi sağlanmalıdır. Dışarıdan konuta gelindiği zaman bir müddet oturarak dinlenilmeli ve esneme hareketleri ile bedenin fazla enerjisi dışarı atılmalıdır. Güneş insan vücudunda, bitkinlik verecek kadar ağır bir enerji yüklemesine de neden olur.

– En minik kalp sıkışması ve öteki rahatsızlıklarda, hekime gidilmelidir. Tıbbi müdahale bu gidişatlar için en uygun önlemlerden birisidir.

– Sıcak havalarda alana gelen su toplamaları ve beden kabarıklıkları için, soğuk su ile nemlendirilmiş havlu ile kompres uygulaması öneriliyor. Bedenin fazla ısısını havlu emecek ve bedenin kaybettiği denge yine bu biçimde kazandırılacaktır.

– Ayak ve el parmak uçlarına, bileklere ve ense kısmına, usulca uygulanacak masajlar da, sıcağın verdiği negatif tesirlere iyi gelecektir.

kalp

Elbette güneş, kemiklere ve cilde iyi gelebilecek bir tesire de sahiptir. Özellikle D vitamini beceriksizliğinde güneş banyosu önerilir ancak dozunun çok iyi ayarlanması ve hasarlı olan saatler dışında güneşin görülmesi lüzumludur. Her şeyde olduğu gibi fazla sıcaklar ve güneş ışınları da fazla alınması neticesinde, ciddi hasarları birliktesi getirebilir. Kesinlikle uzman teklifleri dikkate alınmalı ve fazla sıcaklarda noksansız uygulanmalıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?