• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) nedir? KHK neden çıkar?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) nedir? KHK neden çıkar?

Yasa Kararında Kararname, Türkiye Büyük Halk Meclisi buluşma ve karar yeter rakamı gibi bir ekip sıkı kaidelere bağlı kalmadan süratli bir biçimde, tüzükten yetki alarak çıkarılan özel bir yasa çıkarma biçimidir. Peki, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkileri arasında yer alan Kanun Hükmünde Kararname ne anlama kazanç? Fotoğrafı Gazete’de yayınlanan Yasa Kararında Kararnameler ne gibi nedenlerle çıkar? […]

Yasa Kararında Kararname, Türkiye Büyük Halk Meclisi buluşma ve karar yeter rakamı gibi bir ekip sıkı kaidelere bağlı kalmadan süratli bir biçimde, tüzükten yetki alarak çıkarılan özel bir yasa çıkarma biçimidir. Peki, Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetkileri arasında yer alan Kanun Hükmünde Kararname ne anlama kazanç? Fotoğrafı Gazete’de yayınlanan Yasa Kararında Kararnameler ne gibi nedenlerle çıkar? İşte, son zamanlarda sıklıkla incelenen Yasa Kararında Kararname Kanun Hükmünde Kararname’ya ait detaylar…

YASA KARARINDA KARARNAME Kanun Hükmünde Kararname NEDİR?

Hukuk sistemimize ilk kere 1961 Tüzüğü ’na 1971 farklılığıyla giren Kanun Hükmünde Kararname, genel anlamıyla kanunuma uzvunun mevzu, vakit ve emeli tanımlayan bir yetki yasayı ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya tüzükten aldığı yetkiye sabrederek, hükümetin çıkardığı, parasal anlamda yasa eforuna sahip, meclisin tasdiki ile biçimi ve organik anlamda yasa eforunu kazanacak olan kararnamelerdir. Kanun Hükmünde Kararname’ın özelliği basmakalıp yasa çıkarma prosedürlerine bağlı kalmadan çıkması ve aciliyet gerektiren mevzularda müracaat etilmesidir.  

Mevcut Tüzüğümüz 1982 Tüzüğü ’nda da kabul edilen Banal Yasa Kararında Kararnamesine ek olarak bugün birde İnanılmaz Yasa Kararında Kararname usulü özümsenmiştir.

Şuanda yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti 1982 Tüzüğü’nın 87. maddesi ile, “Bakanlar Heyetine belirli mevzularda yasa kararında kararname çıkarma yetkisi vermek” Türkiye Büyük Millet Meclisinin vazife ve yetkileri arasında sayılmıştır.

Tüzük’nın 91. maddesinde tertip edilen Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi verme hususu şu biçimde geçer;

“Türkiye Büyük Halk Meclisi, Bakanlar Heyetine yasa kararında kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve inanılmaz haller gizli kalmak üzere, Tüzüğün ikinci kısmının birinci ve ikinci kısımlarında yer alan esas haklar, birey hakları ve ödevleri ile dördüncü kısmında yer alan politik haklar ve ödevler yasa kararında kararnamelerle tertip edilemez.”

Kanun Hükmünde Kararname FOTOĞRAFI GAZETE’DE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRER

Türkiye Büyük Halk Meclisi tarafından Bakanlar Heyeti ’na verilen bir yetki yasasına sabredilerek çıkartılır. Yasa kararında kararnamenin emeli, kapsamı, prensipleri, süresi ve süresi içinde birden fazla çıkarılıp çıkarılamayacağı, bilgileri yetki yasada yer alır.

Yasa kararında kararnameler Fotoğrafı Gazete ’de yayınlandığı gün yürürlüğe girer. Fotoğrafı Gazete ’de yayınladıkları gün Türkiye Büyük Halk Meclisi ’nin onayına sunulur. Türkiye Büyük Halk Meclisi ’nin onayına sunulmayanları bu tarihte Türkiye Büyük Halk Meclisi tarafından yalanlanan Yasa Kararında Kararnameler ise bu red kararının Fotoğrafı Gazete ’de yayınladıkları tarihte yürürlükten kalkar.

Yasa Kararında Kararnameler banal ve inanılmaz olmak üzere ikiye ufalarlar.

Banal Yasa Kararında Kararnameler; Bakanlar Heyeti tarafından çıkarılmakta; bu yetki Bakanlar Heyeti’na Türkiye Büyük Halk Meclisi tarafından yetki yasayı ile verilmektedir. Esas haklar, birey hak ve ödevleri ile siyasî hak ve ödevler hakkında tertip etme yapılamaz.

İnanılmaz Yasa Kararında Kararnameler; Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Heyeti tarafından çıkarılmaktadır. Bunun için Türkiye Büyük Millet Meclisinin yetki yasayı vermesine gerek yoktur. Beynelmilel hukuktan doğan mükelleflikleri yerine getirmek koşuluyla, her alanda tertip etme yapılabilir. Yasa kararında kararnameler hem meclis tarafından politik teftişe hem de Tüzük Duruşması tarafından yargısal teftişe tâbidirler.

<>

İLİŞKİLİ HABERLER

<> Taşerona kadro haberleri 2017! Taşeron tasarısı son durum

<> <> <>EKONOMİ

<>4 SAAT EVVEL

<>Taşerona kadro haberleri 2017! Taşeron tasarısı son gidişat

Bunu paylaş:

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kanun hükmünde kararname nedir khk nedir
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla