• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mide spazmı nasıl geçer? Mide spazmı neden oluşur, ne iyi gelir?

Mide spazmı nasıl geçer? Mide spazmı neden oluşur, ne iyi gelir?

Mide spazmı genelde insanların yeme ile içme alışkanlıkları ile yakından alakalıdır. Çünkü mide spazmı geçiren kişi genelde kendi hatasından dolayı bunu yaşar. örnek olarak hiç yememesi gereken bünyesine zarar verdiğini bildiği yiyecekleri yemesinden dolayı mide spazmı geçirebileceği gibi, doyduktan sonra bile çok miktarda yemek tüketmesi sebebiyle de mide spazmı yaşayabilir. Mide spazmı nasıl tedavi edilir? […]

Mide spazmı genelde insanların yeme ile içme alışkanlıkları ile yakından alakalıdır. Çünkü mide spazmı geçiren kişi genelde kendi hatasından dolayı bunu yaşar. örnek olarak hiç yememesi gereken bünyesine zarar verdiğini bildiği yiyecekleri yemesinden dolayı mide spazmı geçirebileceği gibi, doyduktan sonra bile çok miktarda yemek tüketmesi sebebiyle de mide spazmı yaşayabilir.

Mide spazmı nasıl tedavi edilir?

Tedavide önemli olan hastanın spazmı tekrar ettirecek, provoke ettirecek faktörlerden uzak kalmasıdır. Hasta ilk spazmı geçirdikten sonra bunu çok iyi öğrenir. örnek olarak çok yemek yemek, yemek yerken konuşmak ile hava yutmak, soğuk ile çiğ sebze,meyveleri yemek, kafeinli ile asitli içkileri tüketmek mide spazmını provoke eden sebeplerdir. Hasta bunlardan kaçınmalıdır. Bunun dışında spazm başladığı zaman hasta kendi kendine bir takım yöntemler uygulayabilir. Örneğin eğer midesinde çok miktarda bir gaz varsa bunu çıkarmak için oda içerisinde yürüyüş yapmalıdır, bir süre sırt üstü yatmalıdır ile derin nefes alıp verme egzersizleri ile rahatlamaya çalışmalıdır. Bunlar yeterli olmazsa hastaya ağrı kesiciler verilebilir. Ağrı kesiciler de bazen yeterli olmaya bilir o zaman morfin grubu kuvvetli ağrı kesiciler hastanın tedavisine eklenebilir.

Mide spazmı geçirmemek için nasıl önlemler alabiliriz?

Mide spazmı geçirmemek için hızlı ile çabuk yemek yememeliyiz. Yemekleri çiğneyerek yemeliyiz. Yemek yediğimiz zaman mideyi çok doldurmamalıyız özellikle sinirli ile kızgın olduğumuz zaman yemek yememeliyiz çünkü bu sırada hava yutma işi de oluyor ile mide iyice gerilip spazm oluşabiliyor. Besinleri çiğ ile soğuk tüketmemeliyiz.

Mide spazmına karşı nasıl beslenmeliyiz?

Mide spazmı geçirmemek için midemizi korumamız gerekir. Bunun için midemizi çok doldurmamamız gerekir. Çiğ besinlerden ile soğuk yemeklerden kaçınmalıyız. Ayrıca kafein içeren içkilerden uzak durmalıyız. Bunların dışında sinirli ile sıkıntılı,stresli olduğumuz zaman sofraya oturmamalıyız çünkü bu sırada hava yutulabilir ile hızlı yemek yenebilir ile mide gerilip mide spazmı gerçekleşebilir. Yemekleri yediğimiz zaman iyice çiğneyerek yemeliyiz çünkü iyice çiğnenmeyen besinler midede öğütülmeye çalışılır mide bunu yaparken çok çaba sarf eder, gerilir ile mide spazmı oluşabilir. Mideyi gazla dolduracak gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır.

 


Mide spazmı yemek yiyince geçer mi?

Mide spazmı genelde ağır yemekleri takiben özellikle yemek yeme sırasında hava yutmayı takiben midenin çok gerilmesi sonucunda ortaya çıkan bir durum olduğu için mide spazmı olan kişi yemek yememeyi tercih etmelidir. Ancak mide ülserine bağlı spazmı olan hastalarda ülser asit fazlalılığı nedeniyle ortaya çıktığı için asiti nötrolize edici süt gibi besinler alınabilir böylece hastanın mide şikayetleri azalabilir.

Mide spazmı geçiren kişi ne yapmalı?

Mide spazmı geçiren kişi eğer midesinde çok bir gaz varsa ile buna bağlı olduğunu düşünüyorsa oda içinde yürüyüş hareketleri yapmalıdır. Sırt üstü bir müddet yatarak, derin nefes alıp verme egzersizleri yapıp psikolojik olarak rahatlamaya çalışmalıdır. Mide bölgesi üzerine sıcak su torbası uygulanabilir. Bütün bunlara rağmen eğer hastanın spazmı geçmediyse daha öncede spazm geçirdiyse ile onlara ait ilaçlar elinde varsa bu ilaçları hasta alabilir. Bu grup ilaçlar ağrı kesici ilaçlar olabilir. Mide spazmı geçiren kişi spazm sırasında hiçbir şey yememelidir. Ayrıcamide spazmını önlemek için çok derecede olmamak kaydıyla karın kaslarını germe hareketleride yapabilir.
Mide spazmı nasıl tedavi edilir?

Mide spazmını hangi yiyecekler tetikler?
Mide spazmını soğuk ile çiğ yemekler ile kafein içerikli içecekler artırırlar ya da provake ederler. Mide spazmı yaşayan kişiler midelerini çok doldurmamalıdırlar.

Mide spazmı diğer mide hastalıklarından nasıl ayırtedilir?
Mide spazmı diğer mide hastalıklarından ayırtedilmelidir. Genelde bir an gelir geçer ile çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak diğer mide haslıklarıyla beraber olan mide spazmları uzun sürelidir. Mide Ülserleri, Duedenum (12 parmak bağırsağı) ülserlerinde ile ağır gastritlerde mide asidi fazlalığından dolayı midede ağrılar şiddetlidir. Bu ağrılar yemekten yaklaşık bir saat önce ile yemekten 2 saat sonra hissedilirler. Asitli ile asit üreten besinlerle, psikolojik stresleri takiben mide spazmları ortaya çıkabilirler. Bağırsak yollarında oluşan stenoz adı verilen tıkanıklıklar sonucu mide içeriği bağırsağa giriş yapmaya zorlandığı için mide kasılmalarla içeriği aşağı göndermeye çalışır. Bu kasılmalarda yine ağrılıdır.

Mide spazmı hangi hastalıkların belirtisidir?
Ağır psikolojik stresler, kadınlarda mensruasyon dönemi, ağır eforları takiben ortaya çıkabildiği gibi mideye ait organik hastalıklardada ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında kronik inatçı kabızlıklarda ile uzamış ishallerdede görülebilir. Besin ile ağır metal zehirlenmelerindede mide spazmı olur. Bunun yanında çeşitli besinlere karşı gelişmiş intolerans durumlar örneğin süte karşı olan laktoz intoleransı durumlarındada mide spazmı gelişir.

Mide spazmı olan kişinin yemek yediğinde ağrısı geçer mi?
Evet genelde yemek yeme mide spazmını yavaşlatıp ağrıları azaltıyormuş gibi görünsede mide spazmı olan kişi spazm geçene kadar yemek yememeyi tercih etmelidir. Ancak mide ülseri gibi aside bağlı spazmlarda hastanın yemek yemesi ile süt gibi alkali besinleri alması hastayı rahatlatır. Spazm yaşayan kişiler soğuk, çiğ ile kafeinli besin almamalıdır. Mide spazmı geçiren kişi yemek yediğinde şikayetleri dahada artıyorsa bu durumda pilor stenozu dediğimiz mide bağırsak yollarındaki bir tıkanıklıktan yada kanser türevlerinden şüphelenilir. Bu durum müdahale gerektiren bir durumdur. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedavi alınmalıdır.

Mide spazmı tedavisi nasıldır?
Yukarıda bahsedilen tetikleyici besinlerden ağır fiziksel hareketlerden ile psikolojik stresten uzak durmaya çalışmalı, midede gaz varsa bunu çıkarmak için biraz yürümeli, bir süre sırt üstü yatmalı, derin nefes alıp verme egzersizleri uygulamalıdır. Bunlar yeterli olmazsa hekime başvurmalı ile hekim önerisine uygun teşhis ile tedaviye uyulmalıdır.

Mide ağrısı için ilaç gibi gelecek 10 öneri
Mide ağrısı için ilaç gibi gelecek 10 öneri
Son dönemde mide ağrısı çekenlerin sayısı gittikçe artıyor. Ağrıyı önlemenin yolu ise yediklerimizden geçiyor. Kimi zaman çiğnediğimiz sakızın bile ağrıya neden olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Koray Tuncer, mide rahatsızlıklarını azaltmak için 10 öneride bulundu

Genç-yaşlı herkesin ortak derdi bir anda başlayan mide ağrıları… Kimi bu ağrının nedenini biliyor ile tedavi oluyor, kimi ise önemsemiyor ile rahatsızlığı onu karabasan gibi takip ediyor. Memorial İstanbul Hastanesi Gastroenteroloji ile Hepatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Koray Tuncer, aldığımız gıdalara dikkat ederek, ağrılarımızı azaltabileceğimizi söylüyor. Tuncer, mide ağrısı olanlara şu önerilerde bulunuyor:

BAKLA GAZ YAPAR
Kimi besinlerin şişkinliği artırıcı etkileri olabilir. Özellikle gaz yapıcı etkiye sahip olan kurufasulye, nohut, mercimek, bakla ile bezelye gibi baklagiller; erik, kayısı, elma, muz, kuru üzüm, şeftali ile armut gibi meyveleri yerken dikkat etmek gerekir. Ayrıca kabak, turp, soğan, brokoli, salatalık, patates, şalgam, şekersiz sakız (sorbitol), tam tahıllı ekmek ile yoğurt, laktoz eksikliği olanlarda süt ile gazlı içecekler de şişkinlik yakınmasını artırabilen besinlerdir. ‘Gluten enteropatisi’ olanlarda da buğday ile arpa içeren gıdalar, şişkinliğe neden olabilir. Yoğurt ile ayran sindirim sistemi sorunu olan insanlarda şikayetleri artırır. Ancak kişiyi rahatsız etmiyorsa, ayran ile yoğurt tüketilmesinde sakınca yoktur. Mide sağlığı için özellikle probiyotikli yoğurtların tüketilmesinde fayda vardır.

SAKIZ ÇİĞNEMEYİN!
Mide sağlığı için beslenme düzenine önem vermek gerekir. Hızlı yemek yeme, sakız çiğneme, pipetle bir şeyler içme; hava yutma olasılığını artırabildiği için bu davranışlardan kaçınılmalıdır. Gaz yapabilecek gıdaların, diyetten uzaklaştırılması yakınmaların azalmasına yardımcı olabilir.

ŞOK DİYET ZARARLI!
Birçok rahatsızlık gibi sindirim sisteminin en büyük düşmanı çok kilolar… çok kilolu insanların, yanlış beslenmeleri de şişkinliği artırmaktadır. Ayrıca kilo vermek amacıyla yapılan şok diyetlerde, uzun süre aç kalınması ile bir sonraki öğünde çok miktarda yemek yenmesi mideye zarar vermekte ile sıkıntıları artırmaktadır. Nane çayı, spazm giderici özelliği ile yakınmaları azaltabilir. Zencefil çayı, adaçayı, melissa, papatya, rezene ile yapılan çaylar da gaz sorununu azaltabilir. Probiyotikli besinler ile yoğurt, sindirim sistemindeki iyi ile kötü bakteri dengesini düzeltmeye yardım edebilir. Fakat bu ürünlerin kişilerdeki etkisi değişkendir. Düzenli kullanımda yararlı olabilirse de mucize beklenmemelidir. Tedaviye başlamadan önce şişkinliğin sebepleri araştırılmalı; ne zaman, ne sıklıkta, neden ile ne süreli şişkinlikler yaşandığı kaydedilmelidir. Bu bilgiler doktorla da paylaşılmalı, ardından çözüm üretilmelidir.

VAKİT AYIRIN
Günümüz koşullarında yoğun çalışma sistemi nedeniyle yemeğe vakit ayıramıyoruz. Yemeği çok hızlı bir şekilde aradan çıksın mantığıyla yiyoruz. İnsanların büyük bir kısmı, sabah evden kahvaltı yapmadan çıkıyor; iş yerinde simit ile poğaça gibi bir şeyler atıştırıyor, öğlen yine çok hızlı yemek yiyor, akşam ise bütün günün verdiği yorgunluk ile açlıkla mükellef bir yemek yiyor. Hatta bazı kişiler akşam yemeklerini gece saat 22.00-23.00 gibi yiyebiliyor. Bu durum da, hazımsızlık ile şişkinlik gibi şikayetlerin yaşanmasına neden oluyor. Oysa ki, nispeten zaman ayrılmış bir kahvaltı, 15 dakika ayırarak yapılan bir öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeğiyle mide şikayetlerini aza indirgemek mümkün olabilir. Yemek yerken en çok dikkat edilmesi gereken kural; besinlerin iyice çiğnenmesidir. Ayrıca beslenme düzeninde ara öğünleri de göz ardı etmemek gerekir. Ara öğünler, kişinin metabolizmasını çalıştırarak zayıflamayı hızlandırır. Yatmadan bir-iki saat önce yemeği bırakmak, sağlıklı bir sindirim sisteminin olmazsa olmazlarındandır.

ÇİĞ SEBZE YEMEYİN
Çiğ sebzeler, sindirim sorunu olan kişilerde hazımsızlığı artırabilir. Sebzelerin buharda pişirilerek, besleyici özelliklerini kaybetmeden tüketilmesi önerilmektedir. Ancak burada da bireysel faktörler söz konusudur. Yani kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çiğ meyveden rahatsız olan kişilerin de aynı şekilde meyveyi, komposto olarak tüketmeleri önerilmektedir.

DİŞTE ÇÜRÜK OLMASIN
Sindirimin ağızda başladığı unutulmamalıdır. Mide sorunu yaşayan kişinin diş sorunu varsa, önce dişlerini tedavi ettirmesi gerekir. Aksi takdirde diş problemi çözülmeden mide sorunu da çözülemez. Altı ayda bir yapılan dişçi ziyaretleri ile buradan çıkacak sonuç, mide rahatsızlıklarının çözümünde önemlidir.

SICAK ÇAY OLMAZ
Isı, sindirim sistemi rahatsızlıklarında çok önemli bir etkendir. Isı yüzünden vücutta oluşan tahrişlere dikkat etmek gerekir. Bazı kişiler, fokur fokur kaynayan çorbayı direkt tabaklarına alıp içerler. Ama bu durum çok zararlıdır. Şöyle düşünün ki; yemek borunuzdan döktüğünüz çorbayı, elinize döktüğünüzde eliniz ciddi şekilde yanar ile yanık tedavisi gerekir. Cilt, yemek borusuna göre yaralanmalara çok daha dayanıklı olduğu halde durum böyledir. Tabii yer çekimi ile dik duruş gibi nedenler, bu etkenleri azaltabilir. Ama yine de o ısı, özellikle mide asidiyle birleşince tahriş olma eğilimi gösteren kişilerin yemek borusuna zarar verebilir.

SU ŞİFA VERİYOR!
Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin, sabah kalkar kalkmaz oda sıcaklığında bir-iki bardak su içmeleri büyük fayda sağlar. Ancak su, ne çok sıcak ne de çok soğuk içilmelidir. Soğuk suyun nasıl olması gerektiğine gelince; buzluktan alıp, içilmediği sürece soğuk su içmekte de herhangi bir sakınca yoktur. Soğuk havalarda toplamda iki, sıcak havalarda ise üç litre su içilmelidir

MİDE DOSTU BİR MÖNÜYLE BESLENİN!
Memorial Hastanesi Beslenme ile Diyet Bölümü’nden diyetisyen Yeşim Çelik, mide dostu bir mönü hazırladı:
KARNABAHAR: Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.
LAHANA: Lahanayı ince şeritler halinde doğrayıp, salata yapın. Mey ile presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ile için. Lahana, ülser ile gastrit ilacı olarak biliniyor, mideye inanılmaz yarar sağlıyor. Yine; dörtte bir lahanayı yıkayıp, kalın şeritler halinde doğrayın. Bir kerevizi soyup, bölün. Bir havucu dilimleyin. Lahana, kereviz ile havucu katı mey ile presinde sıkıp, sabah akşam suyunu için.
ELMA SİRKESİ: Salatalarda ya da mezelerde özellikle elma sirkesi tercih edin.
ISPANAK: Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.
ZEYTİNYAĞI: Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ile yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.
MUZ: Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırıyor. Muz, mide enzimleri ile hücrelerinin üretimini de artırıyor.
MEYANKÖKÜ: Güçlü bir mide koruyucusu olarak biliniyor. Yapılan araştırmalara göre midedeki çok asiti azaltıyor.

 

Gaz ile Şişkinliği Önleyen İlaçlar Var Mı
şişkinliği ile gazı olanlar zannetmesinler ki onların sindirim sisteminde diğer insanlardan daha çok gaz var. hastalar kendilerinde daha çok gaz olduğunu sanıyor veya öyle hissediyor. biz çok gaz şikayetleriyle gelen hastalara yemeklerden sonra mide boşalmasını kolaylaştırıcı ile gaz atılmasını kolaylaştırıcı ilaçlar veriyoruz. eğer bu hastaya endoskopi yapılmış ile gastrit, ülser gibi bazı hastalıkları belirlenmişse ona göre tedavi uyguluyoruz.

gaz ilaçlarının uzun süreli kullanım kuralları gazı önleyen ilaçların uzun süreli, hatta bir ömür boyu kullanımının zararı var mı bu tip ilaçların hiçbir zararı yok. bu ilaçlar çok katı protokoller halinde verilmiyor. çünkü hastanın zaten çok net bir sorunu olmuyor. bu ilaçlar verilirken bir sorunun veya sıkıntının olduğu dönemde yani çok şişkinlik ile gaz probleminin olduğu süre içinde alınması tavsiye ediliyor. hasta bu ilaçları şikayetlerinin durumuna göre kullanmasını öğreniyor. mideyle, sindirim sistemiyle ilgili hastalıklarda biz ?ilacı gerektiğinde al? deriz. örnek olarak 15 gün ilacı kullandı, rahatladı, sonra ilaçları kesti, yeniden benzer şikayetler başladı, o zaman tekrar aynı ilaçları almasını öneriyoruz. ama ?hayat boyu belirli aralıklarla bu ilacı kullan? demiyoruz. ancak hastada şeker hastalığına bağlı ağır mide ile bağırsak şikayetleri varsa onlarda uzun süreli ile belli protokollere bağlı tedavi uygularız.

Mide İlaçlarının İktidarsızlığa Neden Olduğu Söyleniyor, Doğru Mu?
son yıllarda çıkan, şu anda bizim önerdiğimiz ile hastalarımızda kullandığımız ilaçlarda böyle bir yan etki yok. ancak bundan 10-20 sene önce çıkan ilaçlarda bu duruma çok sık rastlanıyordu. son dönemde kullandığımız ? proton pompası inhibitörleri? tarzındaki ilaçlarda böyle şikayetlere rastlanmıyor.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler – mide spazmı bitkisel tedavi
Mideniz gaz ya da sindirim güçlüğü nedeniyle sık sık ağrıyor ile size rahat vermiyorsa, sindirim ilaçlarınızı sakladığınız çekmecenize, bitki çaylarını da eklemeyi düşünebilirsiniz. Yeyip içtiklerimiz ile özellikle de hazır gıdalar, kahve, süt ürünleri, şeker ile alkol pek çoğumuzda gaz, şişkinlik, hazımsızlık, mide yanması, mide ağrısı, kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunlarını tetikler. Sık karşılaşılan bu tip mide ile bağırsak sorunlarını çözmek için bitkilerden faydalanabilirsiniz.

Bitkilerin her geçen gün ayrı bir faydasının ortaya çıktığı ile pek çok ürünün piyasaya sürüldüğü günümüzde, hangi bitkinin neye iyi geldiğini akılda tutmanın gitgide zorlaştığı söylenebilir. Mide ağrısına iyi geldiği bilinen ile hatırlamanız gereken başlıca bitkiler: nane, papatya ile zencefildir.

Nane
Hoş kokusuyla özellikle de nefesi tazeleyen ürünlerde kullanılan nane, akşam yemeğinden sonra tüketildiğinde nefesinizi tazelemekten çok daha fazlasını yapabilir. Bitkide bulunan uçucu yağ,mentol, sindirim sistemindeki düz kaslar üzerinde doğrudan bir spazm çözücü etkiye sahiptir. Ayrıca bitkinin hoş kokusu sinirleri yatıştırdığı gibi mideyi de yatıştırabilir.

Kramp giren mide ile bağırsağı yatıştıran nane, mide yanması, gaz, karın ağrısı ile ‘çok yedim’ hissini bastırmak için de işe yarayabilir. İrritabl bağırsak sendromu için de nanenin önerildiğine sık şahit oluruz. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında karın ağrısı, şişkinlik, ishal ya da kabızlık sayılabilir. Özellikle kadınları etkileyen irritabl bağırsak sendromunun belirtilerini hafifletmek için nane çayı etkili olabilir.

Nanenin faydalarını bilimsel olarak ispatlamak üzere çalışmalar devam ederken, pek çok herbalist, herhangi bir sindirim şikayeti olmayanların bile düzenli olarak nane çayı içmeleri halinde, sindirim sistemlerinin daha düzgün çalışacağını belirtmekteler. Ancak tüm bu olumlu etkilerin yanı sıra, bazı kişilerde nanenin, yemek borusu büzgecinde basınç düşüklüğüne neden olarak mide yanmasına yol açtığı görülebilir. Eğer nanenin size dokunduğunu fark ederseniz, farklı bir bitki ile midenizi yatıştırmayı deneyebilirsiniz.

Papatya
En güvenli bitkilerden biri olarak kabul edilen papatya, pek çok sağlık şikayeti için olduğu gibi, mide bağırsak problemleri için de yaygın şekilde kullanılır. Bitkisel tedavinin uzun bir geçmişe sahip olduğu Almanya’da papatya için ‘her şeye kadir’ anlamına gelen ‘alles zutraut‘ ismi takılmıştır. Sindirim şikayetlerine yönelik kullanıldığında papatya, süper güçleri olan bitkilerden biridir. Spazm çözücü, iltihap ile gaz giderici olduğu düşünülürse gerçekten de bitki, bu konuda pek çok sıkıntıya son verebilir. Gaz, mide ağrısı ile mide ekşimesine karşı, sindirim yolundaki mukozayı yatıştıran ile rahatlatan papatya, aslında tüm vücutta sakinleştirici bir etki yapar. Özellikle de mide ağrısı stres kaynaklı olanlar, bitkinin yatıştırıcı özelliğinden faydalanacaklardır.

Bu noktada bir uyarı yapmak gerekirse, ishali iyileştirmek için, hele ki çocuklar söz konusuysa bir doktora danışmadan evde kendi kendini tedavi etmek konusunda inatçı olmak doğru değildir. Kısa sürede geçmeyen ile vücudun sıvı kaybetmesine neden olan ishal tehlikeli olabilir. Bu nedenle sık tekrarlayan ishal şikayetiniz için en iyisi bir uzmana başvurmak olacaktır.

Papatya için söze başlarken ne kadar güvenli olduğunu söyledik ancak az da rastlansa, papatya alerjisi olan kişiler olduğu unutulmamalıdır. Papatya çayı benzeri, papatya içerikli bitkisel takviyelerin size dokunduğunu fark ederseniz, kullanmakta ısrarcı olmayın.

Zencefil
Tıpkı nane ile papatya gibi zencefil de gaz gidericidir ile böylelikle gazdan kaynaklanan ağrı ile şişkinliğe iyi gelir. Bitkisel tıpta zencefil ‘ısıtan‘ bitkilerden biri olarak kabul edilir ile bu özelliğiyle vücudun içten daha çok ısı üretmesini sağlar. Bu durum ağır işleyen sindirim sistemi üzerinde düzenleyici bir etki yapar.

Ancak zencefili diğer bitkiler arasından öne çıkaran başlıca özelliği bulantı ile kusmayı giderici etkisidir. Sabah bulantıları ya da araba, tekne tutması gibi hareket kaynaklı bulantılar için birebirdir. Üstelik bulantı giderici çoğu ilacın aksine, uyuşukluk ile sersemlik gibi yan etkileri de yoktur.

Mide Ağrısına İyi Gelen Diğer Bitkiler
Rezene
Rezene daha çok mide krampları için önerilen aromatik bitkilerden biridir. Botanikteki ismi ‘Foeniculum vulgare‘ olan rezene, Akdeniz kökenli, dayanıklı ile çok yıllık bir bitkidir. Bitkisel tıpta rezenenin tohumlarından faydalanılır.

İltihap giderici olmasının yanı sıra gaz giderici olarak da bilinen rezene, spazm çözücü olduğundan mide ağrılarına önerilmektedir. Yemeklerden sonra yarım çay kaşığı rezene tohumu yemek sindirime yardımcı olur, gazı engeller ile rezenenin diğer yararlarından faydalanmanın kolay bir yoludur. Ya da dilerseniz, rezene tohumunu salatalara, yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Rezeneyi makul miktarda tohum olarak değil de tablet, uçucu yağ benzeri şekillerde tüketirken dikkatli olunmalıdır. Bu bitkide doz aşımı yapıldığı takdirde, güçlü yan etkilere maruz kalınabilir. Bulantı, kusma, nöbet veya akciğer ödemi gibi sorunlara yol açabilir. Mide ağrısı için rezeneli ürünlere başvurmadan önce, kullanım biçimiyle ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. Epilepsi hastaları, hamile kadınlar ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar rezene kullanmamalıdır.

Karahindiba
Karahindiba pek çok kişinin gözünden kaçan ancak vitamin ile mineral bakımından son derece zengin olan, faydalı bir bitkidir. Latince adı ‘Taraxacum officinale‘dir. Bitki A, B, C ile D vitaminlerini içermesinin yanı sıra, aynı zamanda potasyum, demir ile çinko kaynağı olarak da bilinir.

Geleneksel olarak karahindiba karaciğer, böbrek, cilt, mide yanması ile bozuk mide gibi şikayetler için kullanılır olmuştur. Saydığımız mide şikayetleri çoğu kez ağrılı olduğundan, karahindibanın mide ağrısına da iyi geldiğini düşünebiliriz. Karahindiba mutfaklarımıza da girmiş bir bitkidir. Yaprakları salatalarda, sandviçlerde ile çay yapımında kullanılır. Kökleri bazı kahvelerde, çiçekleri ise şarap yapımında kullanılır.

İdrar söktürücü özelliği ile öne çıkan karahindiba, taze ya da kurutulmuş olarak mide sorunları için tüketilebilir. Ayrıca bitkinin kökleri kabızlığa karşı da önerildiğinden, karahindiba sindirime yardımcı bitkiler arasında sayılır. Genel olarak güvenli bir bitki olarak bilinse de, bazı kişilerin karahindiba alerjisi olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca, böbrek ile safra kesesi rahatsızlıkları olanların doktora danışmadan bu bitkiyi içeren bitkisel takviyeler almaları önerilmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla