• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
NASA ’nın yeni Mars aracında şaşırtan kamera detayı

NASA ’nın yeni Mars aracında şaşırtan kamera detayı

Amerika Birleşik Devletleri Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bir sonraki Mars vasıtayı üzerinde çalışıyor. Yapılan son söyleme ise vasıtanın rekor bir özelliğini ortaya çıkarttı. Kızıl seyyare Mars üzerinde şahane bulgular yapan Curiosity‘nin üzerine geliştirilen yeni taşıt, bir somurtkanlık olmazsa 2020 senesinde yola çıkacak. Evvelki misallerinde olduğu gibi üzerinde kameralar yer alacak taşıt, bu noktada bir rekora […]

Amerika Birleşik Devletleri Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bir sonraki Mars vasıtayı üzerinde çalışıyor. Yapılan son söyleme ise vasıtanın rekor bir özelliğini ortaya çıkarttı.

<>

Kızıl seyyare Mars üzerinde şahane bulgular yapan Curiosity‘nin üzerine geliştirilen yeni taşıt, bir somurtkanlık olmazsa 2020 senesinde yola çıkacak. Evvelki misallerinde olduğu gibi üzerinde kameralar yer alacak taşıt, bu noktada bir rekora imza atacak. Bugün fotoğrafı bir haber yayınlayan NASA, 2020 vasıtasında bütün 23 adet kamera olacağına söyledi. Pathfinder ’da beş, Curiosity ’de ise 17 kamera kullanan müessese, bu sefer hudutları zorlamış görünüyor. Göz olarak da nitelendirilen bu kameralar, taşıta şahane panoramalar yaratma, manileri ortaya çıkarma, atmosferi tahlil ve bilim vasıtalarına takviyeci olmak gibi olanaklar tanıyor. Sensör teknolojilerinin çok süratli büyüdüğünü belirten daire, birden fazla kamera ile bir araya gelen bilgiyi de katlamak istiyor.

<>NASA Mars uzay aracı

<>NASA Mars uzay aracı

NASA, yeni Mars taşıtını teknolojik olarak donatıyor

Milli Havacılık ve Uzay Dairesi, yeni taşıtta yer alan kameraları misyonlarına göre de sınıflandırmış gidişatta. Buna göre taşıtta dokuz tane mühendislik, yedi adet bilim ve yedi adet yanaşma / iniş kamerası bulunacak. Kızıl seyyare üzerinde daha evvel tutulmamış resimler ve videolar alacak “rover” modeli, gövdesinin içerisinde bile kamera bulunduracak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla