• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Online alışveriş alışkanlıklarımız

Online alışveriş alışkanlıklarımız

E-ticaret’te bayanlar kendiliğinden, erkekler gereksinime göre hareket ediyor PayU Türkiye ’nin alışveriş alışkanlıklarına dair yaptırdığı araştırmada sansasyonel neticeler ortaya çıktı. Sunduğu bir hayli hizmetle e-ticaret sektörünün dünya çapındaki liderleri arasında yer alan PayU Türkiye ’nin, beynelmilel pazar araştırma firmayı GfK ’ya yaptırdığı odak grup ve Consumer Life Raporlarına katlanan araştırmada, Türkiye ’deki harcayıcıların e-ticarete bakış […]

E-ticaret’te bayanlar kendiliğinden, erkekler gereksinime göre hareket ediyor

PayU Türkiye ’nin alışveriş alışkanlıklarına dair yaptırdığı araştırmada sansasyonel neticeler ortaya çıktı.

Sunduğu bir hayli hizmetle e-ticaret sektörünün dünya çapındaki liderleri arasında yer alan PayU Türkiye ’nin, beynelmilel pazar araştırma firmayı GfK ’ya yaptırdığı odak grup ve Consumer Life Raporlarına katlanan araştırmada, Türkiye ’deki harcayıcıların e-ticarete bakış açıları, tavırları ve yaklaşımları ile alakalı elde edilen neticeler dikkat çekti. 

18-45 yaş arası harcayıcılarla asıllaştırılan odak grup buluşmalarında  alışveriş alışkanlıklarına ait ehemmiyetli içgörüler elde edildi. Araştırmanın kalitatif neticelerine göre göre; Türkiye ’de erkekler alışveriş yapmaya gereksinimleri güzergahında karar verirken bayanlar ise daha çok kendiliğinden alışveriş yapıyor.

Aynı araştırmaya göre kampanyalar erkeklerin alışveriş seçimleri üzerinde çok büyük bir tesirde bulunmaz iken bayanlar, kampanya ve reklamlara göre seçimlerini önceliklendiriyor. Yeniden erkekler daha evvel alışveriş yapmadıkları sitelerden alışveriş yapabiliyorken bayanlar genellikle takip ettikleri siteler üzerinden alışveriş yapmayı seçim ediyor.

PayU Türkiye Ülke Direktörü Emre Güzer, araştırmaya ait şunları söylüyor: “PayU Türkiye olarak, uzun müddettir abone işyerlerimizin yalnızca online dünyada değil her alanda ödeme gereksinimlerini noksansız karşılamak ve onların hakikat işleri olan ticaretlerine odaklanmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Bu emelle bir hayli çalışma yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızla, Türkiye ’de e-ticaretin gerek büyüklük gerekse hizmet niteliği açısından, gelişmiş ülkelerdeki e-ticaret sektörü ile boy ölçüşebilecek seviyelere gelmesine hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye ’de elektronik ticareti kalkındırmaya müteveccih çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik. Dünyanın önde gelen araştırma firmayı GfK ’nin PayU için yapmış olduğu bu araştırma ile sektöre yol göstermeyi hedef aldık. Internet üzerinden alışveriş yapan veya yapmayan harcayıcıları incelediğimizde ortaya çıkan tablodan PayU olarak biz de ödevlerimizi aldık ve bu gereksinimleri gidermeye müteveccih çalışmalarımıza süratle devam edeceğiz. Araştırma neticelerinin ışığında, gerek mahsul gerekse süreçler tarafında yapacağımız inovatif çalışmalar ile e-ticaret sitesi yapan işletmelerin erişebileceği harcayıcı kitlesini daha da artıracağız.”

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Hangi e-ticaret sitelerini seçim ediyorlar?
Harcayıcıların hangi siteleri neden seçim ettiklerinin de ayrıntılı bir biçimde inceleme edildiği araştırmada katılımcıların fırsat siteleri, pazar siteleri, mağaza siteleri ve yurtdışından alışveriş yapıp yapmadıkları ve sebepleri denetlendi. Ortaya çıkan neticelere göre harcayıcıların siteleri seçim etme sebepleri ise şunlar oldu:

Fırsat siteleri: Birden fazla markayı bünyesinden barındıran ve kesintisiz kampanya/fırsat sunan bu e-ticaret siteleri erkekler ve bayanlar tarafından öğrenilip takip edilse de takipçi kitlesi daha çok bayanlardan oluşuyor. Bu sitelerin sunduğu alternatif aşırılığı ve indirimler, harcayıcıları bu sitelere sürükleyen avantajlar oluyor.

Pazar e-ticaret siteleri: Bir Hayli kategoriden her türlü mahsulün bir arada bulunabildiği bu e-ticaret siteleri özellikle elektronik mahsuller için seçim ediliyor. Pek çok mahsulü bir arada bulabilmek, başka sitede incelemek zorunda kalmamak en büyük artıları olarak görülüyor.

Mağaza e-ticaret siteleri: Harcayıcılar, fiziksel mağazalardan sevdikleri mahsulleri indirime girince mağazanın sitesinden almayı seçim edebiliyor. Fiziksel mağazası olan markalar harcayıcıya daha fazla güven verebiliyor, muhatap bulunabileceğine daha çok inanılıyor.

Yurtdışı siteleri: Araştırma neticesine göre özellikle uygun maliyetli mahsul alımı sağladığı için yurtdışı alışveriş siteleri merak edilse de harcayıcılar, yurtdışı alışverişler mevzusunda kendilerini yeterince güvende sezmediklerinden bu siteler kullanımı en düşük alışveriş siteleri olarak öne çıktı. 

Harcayıcılar internetten neyi satın alıyor, neyi almıyor?

Araştırmada çıkan sansasyonel neticelerden biri, erişim ve faallik biletlerinin online olarak satın alınmasının, artık online alışverişin bir uzantısı olarak görülmeyecek derecede yaygınlaşması. 

Bunun yanı gizeme beyaz eşyalarda, marka ve model ismiyle arama yapılıp, markanın teminatıyla mahsul almak muhtemel olduğunda bu mahsuller satın alınıyor. Mutfak eşyası, kitap gibi mahsuller ise “düşük tehlikeli” mahsullerden sayıldığından ve basit satın alınabildiğinden seçim ediliyor. 

Ancak giyim kategorisi, en tehlikeli bulunan mahsul gruplarını kapsıyor. Burada beden geçimi, renk, kumaş gibi endişeler devreye giriyor. Mobilya ve konut tekstili de giyim gibi model, renk endişelerinin yaşandığı bir kategori olarak dikkat sürüklüyor. cep telefonu ve bilgisayar ise yüksek maliyetli olmaları, orijinallik, garanti gibi endişeler sebebiyle tehlikeli bulunuyor.

Kredi kartı birinciliği kaptırmadı Online alışverişlerde seçim edilen ödeme vasıtalarının başında kredi kartı geliyor. Peşin maliyetine taksit yapmak, puan kullanmak gibi özellikler sebebiyle avantajlı olarak görülen bu ödeme usulü online alışveriş yapmayanları güvenlik açısından en çok kaygı veren usul de oldu. 

En sık kullanılan ikinci usul olarak kapıda ödeme göze çarpıyor. Kredi kartı/banka hesap bilgileri gibi ehemmiyetli bilgilerin çalınma evhamını ortadan kaldırması sebebiyle seçim edilen bu usul online alışveriş yapmayanların da ileride seçim edebileceklerini belirttikleri bir usul olarak dikkat sürüklüyor. Ancak online alışveriş yapanlar bu ödeme usulünün, mahsul maliyetlerini çoğunlukla artırması sebebiyle seçim etmiyor. 

Bu iki ödeme usulü dışındaki sanal kart ise daha az seçim edilen bir usul oldu. Online harcayıcılar her ne kadar bu ödeme usullerinden haberdar olsa da üst seviye güvenlik sunmalarına karşın yeniden de harcayıcıların bir kısmı tarafından seçim ediliyor. Online alışveriş yapmayanlar ise henüz bu usullerin varlığından habersiz. 

Havale/Elektronik Fon Transferi ile ödeme ise emin olmamasının yanı gizeme çok külfetli olması ve büyük şirketlerin çoğunlukla bir alternatif olarak sunmaması sebebiyle en az seçim edilen ödeme usulü.

Marka bedeli ve müesseseselliğin sağladığı güven hissinin yanı gizeme, internetten alışveriş yapan kullanıcıların bir sitede güven açısından dikkat ettikleri ipuçlarının başında sunulan ödeme usullerinin çokluğu göze çarpıyor. Kapıda ödeme usulünü kullanmak, sanal kart kullanımı, SSL güvenliği gibi unsurların yanı gizeme kullanımı oldukça düşük olsa da e-cüzdan usulü ile ödeme alternatiflerinin olması harcayıcıların alışveriş yapacakları sitelere güvenmelerini sağlıyor. 

Online alışveriş neden yapılıyor, neden yapılmıyor?
Araştırmada harcayıcıları online alışverişe yönlendiren motivasyonlar ve online alışverişin önündeki bariyerler de irdelendi. Her harcayıcı segmenti için internetten alışverişin ilk sebebi maliyet oldu. Mağazaya göre düşük maliyete satınalma ihtimali harcayıcıları online alışverişe yönlendiriyor. Zaman tasarrufu, mahsul spektrumu, mahsuller ile alakalı yorumlar, kargo ile gönderim basitliği ve mahsul karşılaştırmaları da harcayıcıları online alışverişe sürükleyen değişik unsurlar oldu.

Teslimat mevzusunda yaşanan endişeler online alışverişler önündeki ehemmiyetli bariyerler arasında yer aldı. Harcayıcılar, ideal teslimat vaktini 3 gün olarak tasvirlerken bundan daha uzun zamanda gelecek her şeyi “geç teslimat” olarak kabul ediyor. Kargo geldiğinde dükkanında ya da konutta olmamaktan kaygı dinlenmesi de teslimat mevzusunda değişik bir mesele olarak öne çıkıyor. Harcayıcıların hoşlanıp yüreklenerek aldıkları bir mahsulü anında kullanmak istemeleri de kendilerini online yerine fiziksel mağazalara yönlendiriyor. Muhatap bulamamak, iade/metamorfoz süreçleri, kredi kartı ve kimlik bilgilerinin çalınması kaygısı, görsellerin hakikati yansıtmaması, sınama imkânının olmaması, kapıda ödemenin maliyeti artırması ve noksan bilgilendirme kaygısı gibi unsurlar da online alışverişin önündeki değişik maniler olarak dikkat çekti.

Online alışveriş yapanlar mahsulleri daha fazla öneri ediyor
GfK ’nın her yıl Türkiye ’de 15 yaş ve üzeri, toplam 1.635 birey ile online görüşme tekniği kullanarak reelleştirdiği değişik araştırması Consumer Life Raporu ’nun kantitatif neticelerine göre ise online alışveriş yapanların yüzde 72 ’si en az bir kredi kartı sahibi olduklarını belirtirken online alışveriş yapmayanlarda bu oran yüzde 49 ’a kadar geriliyor. 

GfK Consumer Life araştırmasına göre online alışveriş yapanların, fiziksel mağazalarda alışveriş yapanlara mukayeseyle sevdikleri mahsulleri ailelerine ve dostlarına çok daha fazla oranda önerdikleri ortaya çıktı. Online alışveriş yapanların yüzde 74 ’ü sevdikleri mahsulleri ailelerine, yüzde 76 ’sı ise dostlarına öneri ettiklerini belirtirken bu oran fiziksel mağazalarda alışveriş yapanlarda sırasıyla yüzde 58 ve yüzde 49 ’a geriliyor. 

Online alışverişi seçim edenlerin teknoloji ile daha fazla içli dışlı olması da araştırmadan çıkan değişik ehemmiyetli netice oldu. Online harcayıcıların yüzde 41 ’i son 30 gün içerisinde televizyon uslu, standart, reyin konsolu, yüzde 84 ’ü masaüstü/dizüstü PC, yüzde 47 ’si tablet, yüzde 94 ’ü ise uslu telefon kullandıklarını belirtti. Offline ticareti seçim edenlerde ise bu mahsullerin kullanım oranı televizyon için yüzde 21, masaüstü/dizüstü PC için yüzde 46, tablet için yüzde 23 ve uslu telefon için yüzde 72 seviyesinde kaldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla