• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Oruçluyken spor yapılmalı mı?

Oruçluyken spor yapılmalı mı?

Oruçluyken Spor Yapılır Mı? Ramazan ayında merak edilen suallerden bir ötekiyi oruçluyken spor yapılıp yapılamayacağı. Oruçluyken spor yapmak dini güzergahtan rastgele bir mesele yaratmasa da uzun zamanlar boyu aç kalacağınız için oldukça zorlayıcı bir hale dönüşecektir. Oruçluyken Spor Yapılır Mı?   Ramazan ayında merak edilen suallerden bir ötekiyi oruçluyken spor yapılıp yapılamayacağı. Oruçluyken spor yapmak […]

Oruçluyken Spor Yapılır Mı? Ramazan ayında merak edilen suallerden bir ötekiyi oruçluyken spor yapılıp yapılamayacağı. Oruçluyken spor yapmak dini güzergahtan rastgele bir mesele yaratmasa da uzun zamanlar boyu aç kalacağınız için oldukça zorlayıcı bir hale dönüşecektir.

<>

Oruçluyken Spor Yapılır Mı?

 

Ramazan ayında merak edilen suallerden bir ötekiyi oruçluyken spor yapılıp yapılamayacağı. Oruçluyken spor yapmak dini güzergahtan rastgele bir mesele yaratmasa da uzun zamanlar boyu aç kalacağınız için oldukça zorlayıcı bir hale dönüşecektir.

 

Oruçluyken spor yapma gerekliliğiniz var ise spor programını alt seviyelerde yakalayıp kendinizi zorlamamaya çalışmalısınız. Fazla su kayıplarından sakınmak spor yaparken önceliğiniz olmalıdır. Akşam iftardan sonra gün içinde kaybettiğiniz akışkan ölçüsünü karşılama etmek için az ölçüde sık aralıklarla su harcamalısınız.

 

Ramazan ayında spor yapmak kilo vermenize pozitif güzergahta katkılar sağlayabilir. Oruçluyken yapacağınız spor faaliyetleri metabolizmanızın daha süratli çalışmasını sağlayacak ve yağ yakmanızı sağlayacaktır. Ağır sporlar yerine iftardan 1 saat evvel tempolu yürüyüş yapmanız da kilo vermenizde oldukça tesirli olacaktır.

 

İftardan iki saat sonra yürüyüşe çıkmanız yediğiniz yiyecekleri hazmetmenize dayanakçı olacak ve metabolizmanızın çalışmasını sağlayacaktır. Sabah saatlerinde egzersiz yada aerobik yapmak gün içinde kendinizi daha iyi sezmenizi sağlayabilir. Oruçluyken yapılacak spor, sabah saatlerinde yapıldığında daha tesirli olacaktır. Öğle saatlerinde kan şekerinin düşmesi neticeyi hareket etmek zorlanır ve bünyeniz negatif güzergahta tepki verebilir.

 

Uzun müddettir spor yapmayan ve ramazanda spor yapmaya başlayan şahısların kendilerini yormadan kademeli olarak bedenlerini spora alıştırmaları ehemmiyetlidir. Aniden ağır biçimde spor yapmaya başlamak sıhhatiniz açısından negatif vaziyetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Uzmanlar ise bu mevzuda fikir ayrılığına düşmüş gidişattalar. Oruç sebebiyle aç kalan bünyeye spor uygulandığında kan şekeri ve metabolizmayla alakalı kasvetler çıkabileceği doğrultusunda bazı ihtarlar var. Yaz aylarına denk gelen ramazanda bunun üstüne su kaybı da ilave edildiğinde spor yapmak bedeniniz için çok zorlayıcı olacaktır. Kolay egzersizler ve yürüyüşler iftardan sonrası için önerilmektedir.

Oruçluyken spor yapılmalı mı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla