• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Potasyum yüksekliği rehabilitasyonu

Potasyum yüksekliği rehabilitasyonu

Potasyum Aşırılığı   Kanda mevcut bulunan ve adalelerin işlevlerini yerine getirmesine takviyeci olan potasyum, böbreklerde oluşan bozukluklar sebebiyle yükselebiliyor. Potasyum yükselmesine içki, yüksek dozda ilaç kullanımı, tansiyon hapları ve hormonların… Potasyum Aşırılığı   Kanda mevcut bulunan ve adalelerin işlevlerini yerine getirmesine takviyeci olan potasyum, böbreklerde oluşan bozukluklar sebebiyle yükselebiliyor. Potasyum yükselmesine içki, yüksek dozda ilaç […]

Potasyum Aşırılığı   Kanda mevcut bulunan ve adalelerin işlevlerini yerine getirmesine takviyeci olan potasyum, böbreklerde oluşan bozukluklar sebebiyle yükselebiliyor. Potasyum yükselmesine içki, yüksek dozda ilaç kullanımı, tansiyon hapları ve hormonların…

Potasyum Aşırılığı

 

Kanda mevcut bulunan ve adalelerin işlevlerini yerine getirmesine takviyeci olan potasyum, böbreklerde oluşan bozukluklar sebebiyle yükselebiliyor. Potasyum yükselmesine içki, yüksek dozda ilaç kullanımı, tansiyon hapları ve hormonların hasar görmesi gibi gidişatlar da sebebiyet vermektedir.

 

Potasyum aşırılığı, potasyum bakımından zengin besinlerin neticeyi de ortaya çıkabilmektedir. Potasyum aşırılığı muhtelif sıhhat meselelerini birliktesi getirerek sıhhati negatif güzergahta tehdit eder. Potasyum aşırılığı, bitkinlik, kalpte ritim bozuklukları, kusma biçiminde kendisini muhakkak edebilir.

 

Potasyumun fazla derece yükselmesi gidişatlarında kalp durması gibi neticeler ortaya çıkabilir. Potasyum aşırılığı rehabilitasyonunda diyaliz uygulanabilmektedir. İlaç rehabilitasyonunda potasyumun çoğalış gösterdiği gidişatlar da ortaya çıkabilmektedir. Diyalize karşın potasyumun eksilmemesi gidişatlarında şahsın potasyum içerikli gıdalar harcadığı neticesine varılır.

 

 

Kandaki Potasyum Nasıl Düşürülür?

 

Beden işlevleri için zorunlu olan bir mineral olan potasyum, beyne oksijen gitmesinde, kalp ritminin tertip edilmesinde tesirlidir. Potasyum noksanlığı yaşayan bireyler kalp ritim bozuklukları, iştahsızlık, bitkinlik, asaplılık hali ve ciltte bozulmalar gibi tesirlerle karşı karşıya kalabilir.

 

Potasyum yüksekliği ise çok daha riskli neticeler doğurabilmektedir. Kan kıymetlerinde 4,8 mEq/l bedelinden fazla potasyum bulunması, potasyum aşırılığı olarak değerlendirilir. Bu vaziyet tıp dilinde hiperpotasemi=hiperkalemi olarak adlandırılır. Kandaki potasyum seviyesinin düşürülmesi hekim hakimiyetinde potasyum kapsayan yiyeceklerin kısıtlanması biçiminde uygulanabilir. Az ölçüde potasyum kapsayan gıdalar içerek perhizler uygulanabilir. Perhizle beraber medikal rehabilitasyon da uygulanır.

 

Potasyum bakımından zengin gıdalar ıspanak, mercimek, mantar ve brokoli olarak sıralanabilir. Yoğurt, ton balığı, brokoli, kereviz, portakal, patates, domates, muz, patlıcan, çilek, üzüm, kavun, bezelye, kırmızı erik de mineral yüklü yiyeceklerdir.

Potasyum yüksekliği rehabilitasyonu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla