• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar

Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar

Saçınızla alakalı doğru bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde sıhhatli ve ışıltılı saçlara kavuşmak olası.                               Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar    Saç uçlarını sık aldırmak saçların süratli uzamasını sağlar. Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor zira uzama saç teninden başlıyor. […]

Saçınızla alakalı doğru bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde sıhhatli ve ışıltılı saçlara kavuşmak olası.

                              Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar 

 

Saç uçlarını sık aldırmak saçların süratli uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor zira uzama saç teninden başlıyor. Ancak her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın başka bir nedeni var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına neden olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha aşırısı çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genelde gerisi de kazanç. Bu nedeni de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı vazgeçin. Aksi hâlde zamanla saç dipleri daha çok zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı ya da saçlarınızı boyatmalısınız.

Şampuan saç döker.

İnsanların genelde banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna neden olduğu düşünülür. Bu surattan şampuanlamayı keserseniz problemin daha da makûslaşmasına neden olabilirsiniz zira yağ yaradılışı enfeksiyona liderlik edebilir, bu da saç uzamasını maniler. Saç dökülmesinin genelde en büyük nedeni strestir. Boşanma, operasyon, yakın birinin ölümü gibi nedenler bu meseleyi daha da şiddetlendirir. Olası mevkide natürel içerikli şampuanlar kullanmaya itina gösterin. Şampuanınızın içine çay çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ilave edin.

Saçlarınızı ne kadar çok tararsanız, saçlarınız o kadar sıhhatli olur.

Saçları fazla fırçalamanın yarardan çok hasarı vardır zira bu gidişat gözetici katman olan saç kütikülüne hasar verir. Saçlarınızı yalnızca parçaladığında tarayın, gün içerisinde bayağı hâline vazgeçin.

Boyalı saçlar sıhhatsizdir.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en makûs şeylerden biridir ancak saç boyatmak düşünüldüğü kadar hasarlı değil. Saç tellerinin rengini temizletmek saçlarınızı zayıflatır ancak saç tellerine renk ilave etmek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın hasarlı olmadığını söylüyor.

Doğru mahsuller kullanmak saçları gürleştirir.

Bir Hayli insan sıhhatli görünen saçların saç bakım mahsulleri gibi dış etkenlere bağlı olduğunu düşünüyor ancak sıhhatli saçlarla beslenme biçiminiz arasındaki bağ daha ehemmiyetlidir. Saçlarınızın uzaması için bedeninizin enerjiye ve yiyecek maddelerine gereksinimi vardır. Sıkı bir perhizdeyseniz bedeniniz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri ölçüde karbonhidrat, protein ve sıhhatli yağlardan almaya itina gösterin ve çinko, demir ve D vitamini mevzusunda ekstra itinalı davranın. Bunlar saç uzamasında ehemmiyetli vitaminlerdir ve bir hayli bayanda bu vitaminlerin yetersizliği görülür.

Şampuan değiştirmek bereketlidir.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk gözetici gibi değişik tesirlere sahip olmak istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dışında aynı şampuanı kullanmanızın doğru bir karar olduğunu söylüyor. Değişik şampuan sınarken saçlarınızı değişik sezmenizin tek nedeni her şampuanın değişik tesirlere sahip olmasıdır.

Kepek kuru saç tenine işaret eder.

Kepek, yağlı etraflarda oluşan bir cins mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, bedenin mantara verdiği bir tepkindir. Kepek önleyici şampuan kullanmak yararlı olacaktır.

Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi pakler.

Şampuanın misyonunu yapabilmesi için köpürmeye gereksinimi yoktur. Bizler pakliği köpürmeyle eş kıymet yakalıyoruz ancak bir hayli şampuanda bulunan ve köpüren bir casus olan sülfatlar sıhhati negatif tesirler. Aynı zamanda saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın basit açılmasına neden olur. Üstelik bazı araştırmalar sülfat ile kanser tehlikeyi arasında bir bağ olduğunu da göstermiştir. Şampuan seçiminizi sülfatsız mahsullerden yana kullanın.

Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Evvelleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini dinlemiş olmalısınız. Ardından saçları her iki günde bir yıkamak gerektiğini duyduk. Saç devireme sıklığıyla alakalı tüm bu dinlediklerinizi kulak arkasını edin. Herkesin saç yapısı değişiktir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?