• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Seroloji Nedir?

Seroloji Nedir?

Seroloji veya diğer ismiyle serum bilimi, virüs, bakteri veya asalak gibi bir mikroorganizmaya karşılık bedenin geliştirebileceği antikorların varlığını inceleyen bir tıp bilimidir. Seroloji veya diğer ismiyle serum bilimi, virüs, bakteri veya asalak gibi bir mikroorganizmaya karşılık bedenin geliştirebileceği antikorların varlığını inceleyen bir tıp bilimidir. Şayet bedende rastgele bir enfeksiyon kuşkusu varsa, kesinlikle seroloji testleri yapılmalıdır. […]

Seroloji veya diğer ismiyle serum bilimi, virüs, bakteri veya asalak gibi bir mikroorganizmaya karşılık bedenin geliştirebileceği antikorların varlığını inceleyen bir tıp bilimidir.

<>

Seroloji veya diğer ismiyle serum bilimi, virüs, bakteri veya asalak gibi bir mikroorganizmaya karşılık bedenin geliştirebileceği antikorların varlığını inceleyen bir tıp bilimidir. Şayet bedende rastgele bir enfeksiyon kuşkusu varsa, kesinlikle seroloji testleri yapılmalıdır. Adli seroloji bilimi ise bir kabahatin ortaya çıkartılması için kan, gözyaşı, mide öz suyu, lenf akışkanı, semen, ter, tükürük, idrar, gaita gibi tüm beden salgı ve akışkanları ile dokularına muhtelif biyokimyasal testlerin uygulanmasıdır.

 

SERUM NEDİR?

 

Kan damardan bir santrifüj tüpüne alındığında bir zaman bekletilir. Bu bekleme süreci sonunda kanın pıhtı kısmı dibe çökerken, serum kısmı üste çıkar. Seroloji testlerinin yapıldığı serum kısmı, kanın üstte kalan kısmıdır. Seroloji testi yapılırken seruma öğrenilen antikorlar verilerek, bunlara karşı oluşması gereken antikorlar aranır ve bu biçimde mikroorganizmaların yarattığı hastalıklar bulunmaya çalışılır.

 

SEROLOJİ TESTLERİNDE HANGİ USULLER KULLANILIR?

 

Bir virüsun belirlenebilmesi için seroloji dışında yapılan testler çok uzun zamanda netice verir. Kan ise bedende bir enfeksiyon olup olmadığı ifade eden en kolay beden akışkanıdır. Seroloji biliminde serumları araştırmak için pek çok teknik gerektirir. Bayağı kan testlerinden değişik olarak seroloji kan testlerinde ELISA, aglutinasyon tepkini, RIA, komplement birleşmesi tepkini, floresan antikor tekniği ve presipitasyon tepkini gibi test usulleri kullanılmaktadır.

 

AGLUTİNASYON TESTİ NEDİR?

 

Aglutinasyon testinde bakteri, akyuvar veya alyuvar gibi hücrelerde bulunan antijenler ile bedenin kendi antikorların birleşmesi incelenir. Şayet serumda antikor oluşursa test pozitiftir.

 

KOMPLEMAN BİRLEŞMESİ REAKSİYONU NEDİR?

 

Kompleman birleşmesi tepkininde; öğrenilen bir antijene karşı antikor aranması veya öğrenilen bir antikor kullanılarak, etmen antijenin aranması emeliyle yapılan seroloji testlerinde kompleman sistemi kullanılarak serumdaki bağışıklık sistemini tertip eden proteinlerin aranması için uygulanan deneylerdir.

 

FLORESAN ANTİKOR TEKNİĞİ

 

Floresan antikor tekniği; serumda uygulanan antijen ile antikor birleşmesi hadisesinin immunfloresan mikroskoplarda görünür hale gelmesi için, floresan veren bazı özel boyalarla renklendirilmesi temeline katlanan ve böylece hastalık etmeninin incelenmesinin hedeflendiği deneylerdir.

 

ELISA

 

Güvenirliliği yüksek seroloji testlerindendir. ELISA tetinde antijen ile antikor birleşmesinde bir enzim bağlanarak, bu enzimin etkinliği ölçülmekte ve bu biçimde etmenin vaziyeti ile alakalı karar verilmektedir. Bütün tersi olarak öğrenilen bir antikora karşı antijen de ELISA testlerinde aranabilmektedir.

Seroloji Nedir?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Seroloji Nedir?

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla