• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Son dakika… TEOG’un yerine “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” geldi

Son dakika… TEOG’un yerine “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” geldi

Liseye geçişte kaldırılan TEOG sistemi yerine getirilecek sistem Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafına söylendi. Yeni sistemin ismi; “Eğitim Bölgesi ve İmtihansız Mahalli Yerleştirme Sistemi” oldu. Yılmaz, bu sistemle imtihan lüzumluluğun kalktığını açıkladı. ”Talebelerin yüzde 90’ı adresine yakın mekteplere yerleştirilecek. Kalan yüzde 10 için, isteyen 8. sınıf talebelerinin gireceği bir imtihan sistemi hazırladık’ dedi. Yılmaz […]

Liseye geçişte kaldırılan TEOG sistemi yerine getirilecek sistem Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafına söylendi. Yeni sistemin ismi; “Eğitim Bölgesi ve İmtihansız Mahalli Yerleştirme Sistemi” oldu. Yılmaz, bu sistemle imtihan lüzumluluğun kalktığını açıkladı. ”Talebelerin yüzde 90’ı adresine yakın mekteplere yerleştirilecek. Kalan yüzde 10 için, isteyen 8. sınıf talebelerinin gireceği bir imtihan sistemi hazırladık’ dedi. Yılmaz yeni sistemin isminin ise, ‘Veli Seçimli Yeni Kayıt Sistemi’ olduğuna söyledi.

 

Konuşmasından satır başları:

Yeni sistem bitirildi. Mevcut sistem bu ana kadar gelenlerin en iyisiydi. Bu imtihan yarışının

İsteyen imtihana girecek 

Bu sistem kaldırıldığında Hakkari’deki bir

3 model geri çevrilmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın “TEOG ’un kaldırılması gerekli” laflarından 84 saat sonra, 19 Eylül ’de TEOG kaldırılmıştı. Liselere geçişte sarih uçlu suallerden oluşacak bir imtihan yapılacağı, hem Başbakan Binali Yıldırım hem de Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından duyurulmuştu. Bu imtihana ise yüzde 5 ile yüzde 10 diliminde yer alan talebelerin katılacağı, geri kalanların da adrese dayalı olarak liselere yerleştirileceği gündeme gelmişti. Veliler, gözde liselere yerleşmenin olası olması için “Taşınalım mı?” sualini sıkça sormaya başlamıştı. Daha evvel Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 3 model, Cumhurbaşkanlığı tarafından “uygun” bulunmayarak geri çevrilmişti.

Çocuğu 6. sınıftan itibaren yarışa sokacak değil de, stresi kaldıracak bir sistem getirelim dedik.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla