• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tiroid testi nasıl yapılır?

Tiroid testi nasıl yapılır?

Tiroid Testi Nasıl Yapılır?: Tiroid hastalıklarının ortaya çıkmasının iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tiroid bezinin üretmiş olduğu hormonun gereğinden fazla biçimde salgılanması, ikincisi ise bütün tersine gereğinden az ölçüde bedene salgılanmasıdır. Tiroid Testi Nasıl Yapılır?   Tiroid hastalıklarının ortaya çıkmasının iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tiroid bezinin üretmiş olduğu hormonun gereğinden fazla biçimde salgılanması, ikincisi […]

Tiroid Testi Nasıl Yapılır?: Tiroid hastalıklarının ortaya çıkmasının iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tiroid bezinin üretmiş olduğu hormonun gereğinden fazla biçimde salgılanması, ikincisi ise bütün tersine gereğinden az ölçüde bedene salgılanmasıdır.

Tiroid Testi Nasıl Yapılır?

 

Tiroid hastalıklarının ortaya çıkmasının iki sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki tiroid bezinin üretmiş olduğu hormonun gereğinden fazla biçimde salgılanması, ikincisi ise bütün tersine gereğinden az ölçüde bedene salgılanmasıdır.

 

Tiroid bezleri tarafından üretilen hormonun aşırılığı hipertiroid, azlığı ise hiptiroid hastalığına yol açmaktadır. Tiroid bezleri tarafından bedene salgılanan hormonun ölçüsünü kavramak için ise tiroid testi uygulanır.

 

Sıhhatli fertlerin beyinleri bedene ne kadar hormon lüzumlu olduğunu tiroid bezlerine iletir ve tiroid bezleri bedenin gereksinimi kadar hormonu kan yoluyla bedene yayar. Ancak bir ekip meseleler beyin ve tiroid bezi arasındaki ilişkide aksaklıklara neden olur.

 

Tiroid hastalıklarının sebepleri

 

Kullanılan bir ekip ilaçlar Genetik faktörlr Enfeksiyonlar Bağışıklık sisteminde bozukluk

 

Tiroid Testi Uygulaması

 

Tiroid testi fertten alınan kanın araştırılması ile yapılır. Hastadan alınan kanda tiroid seviyelerine bakılır.

 

TSH Tiroid Uyarıcı Hormonu: Beyin tarafından tiroid bezlerine salgılanması gereken hormon ölçüsünü bildirmektedir. Kanda şayet TSh bedeli düşük ise, tiroid bezlerinin gereğinden fazla ölçüde hormon salgıladığına işaret eder. Bu gidişat da hipertiroid hastalığının olduğunu gösterir.

 

T4 Thyroxine: Hastadan alınan kan araştırıldığında T4 bedeli yüksek çıkmış ise, hipotiroidi veya hipertiroidi hastalıklarından birinin varlığından laf edilir. Sualin beyinden mi yoksa tiroid bezinden kaynaklandığını kavramaya dayanakçı olur.

 

T3 Triiodothyronine: Bir çeşit tiroid hormonudur. Çoğu zaman neticeleri dalgalı çıkar ama yüksek ise hipertiroidi, düşük ise hipotiroidi hastalığını işaret etmektedir.

 

Tiroid Antibody: Bağışıklık sisteminden dolayı ortaya çıkan tiroid hastalıkları bakteri ve virüslere karşı beden tarafından salgılanmakta olan antikorların tiroid bezinde negatif tesir oluşturmasından kaynaklı bir mesele olmakta ve kan testinde tesirleri görülmektedir.

 

Tiroid Testine Ek Testler

 

Kan ile yapılan tiroid testinde net bir neticeye erişilememişse radyoaktif iodin alımı ve ultrason gibi teşhis yöntemlerine müracaat etilir.

 

Radyoaktif iodin alımı: Bu test usulünde ufak bir radyoaktif iodin hapı hastaya verilir. Ardından hekim troid bezinin hormon üretmek için ne kadar iodin kullandığını analize alır. İodinin çok kullanılması hipertiroid, az kullanılması hipotiroid hastalığı bulgusudur.

 

Ultrason: Ultrasonda hekim tiroid bezini inceler. Şayet gözle görülen bir sihrime mevzubahisiyse tiroid bezlerinin az veya çok çalışmasına neden olan kist veya urların yeri tanımlanır.

Tiroid testi nasıl yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla