• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye maksat tanımlarsa blockchain ülkesi olabilir !

Türkiye maksat tanımlarsa blockchain ülkesi olabilir !

Teknoloji uzmanları ve yatırımcılar tarafından son yarıyılların en coşku verici teknolojisi olduğu doğrultusunda görüş bildirilen blockchain, Türkiye’nin de gündeminde. Kamuoyunun başta Bitcoin olmak üzere son günlerde sıkça isminden laf ettiren kripto paraların altında uyuyan teknoloji olarak tanıdığı blockchain teknolojisinin finanstan gayrimenkule, sigortacılıktan yapıma kadar pek çok sektörde radikal başkalaşım yaratacağı düşünülüyor. Blockchain devrimine katılmayanlar yok […]

Teknoloji uzmanları ve yatırımcılar tarafından son yarıyılların en coşku verici teknolojisi olduğu doğrultusunda görüş bildirilen blockchain, Türkiye’nin de gündeminde. Kamuoyunun başta Bitcoin olmak üzere son günlerde sıkça isminden laf ettiren kripto paraların altında uyuyan teknoloji olarak tanıdığı blockchain teknolojisinin finanstan gayrimenkule, sigortacılıktan yapıma kadar pek çok sektörde radikal başkalaşım yaratacağı düşünülüyor.

Blockchain devrimine katılmayanlar yok olacak

Blockchain teknolojisini bilmek ve kendi alanlarında kullanmak isteyen profesyoneller için bir hayli seminer ve atölye çalışması tertip ediliyor. Blockchain alanındaki yatırımlarıyla beynelmilel alanda ehemmiyetli teşebbüsler başlatan blockchain yatırımcısı ve danışmanı Tayfun Topkoç, kripto para ünitelerinin yaşanan blockchain devriminin sadece ufak bir parçası olduğu ve mutasyona geçim sağlayamayan sektörlerin ehemmiyetlerini kaybedeceği görüşünde.

Blockchain yazılanların bozulmadığı bir defter

Blockchain’i “Türkçede blok zinciri olarak da belirleyebileceğimiz, her satırı bir evvelki satırının doğruluğunu kriptografiyle güvence altına alan, sarih ve dağıtık bir nevi defter” olarak belirleyen Topkoç şunları söyledi: “Bu defterde yazılanları değiştiremiyorsunuz. Dolayısıyla iki parti arasında asıllaşan her türlü operasyonun kaydını bereketli, doğrulanabilir ve kalıcı bir biçimde yakalayabiliyorsunuz. Sigorta poliçeleri, kira kontratları, alıcı bilgileri, usunuza gelebilecek her kaydın, dağıtık yapının verdiği ‘bozulmama’ teminatıyla saklanabileceğini düşündüğünüzde blockchain’in dönüştüreceği kavramların ve iş modellerinin rakamında bir neticesine de basitçe erişiyorsunuz. Özellikle de merkezi yazılım platformları blockchain’in bu dönüştürücü tesirinin tehdidini enselerinde sezecek.”

Estonya milyar dolarlık blockchain ekonomisi yarattı

Tüm dünyayı dönüştürücü tesire sahip bu teknolojiyi sahiplenen ve yatırımlarını bu teknolojinin dünyadaki merkezi haline gelme vizyonuyla asıllaştıran sürpriz ülkeye dikkat sürükleyen Topkoç, “Bu ülke mümkün varsayımlarınızın aksine Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Fransa ve Almanya değil. Bu ülke, bir haylimizin haritada gösterirken zorlanacağı, yolumuz Avrupa’ya düştüğünde kesin görmeliyim demeyi usumuza getirmeyeceğimiz bir ülke. Hoş renkli sancağıyla; Estonya” diye belirtti.

Estonya’nın, kamu sistemlerine yapılan ciddi bir siber hücumun ardından siber güvenliğin ve dijitalleşmenin ne kadar ehemmiyetli olduğunu kavradığını vurgulayan Tayfun Topkoç, “Bu ufak Avrupa ülkesi, blockchain’i bir devlet siyaseti haline getirdi ve tüm kamu uygulamalarını blockchain etrafına taşıdı. Bugün, yurttaşlık harekâtları dahi blockchain altyapısı üzerinden yürüyor. 20 bin şahsa PIN’li, kart okuyuculu yeni blockchain tabanlı kimlik kartlarını dağıttılar. Dünyayı değiştirecek blockchain teşebbüsleri ise işte bu sebeple Estonya’dan çıkacak. Estonya, bu yatırımın karşılığını milyarlarca dolarlık tertemiz bir ekonomi kazanarak alacak” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 2001 senesinde yaşadığı krizin ardından finansal teknolojilere yatırım yaparak bankacılık sistemini yeni baştan planlamasını Estonya’nın blockchain açılımına benzeten Tayfun Topkoç, “Deloitte tarafından yayınlanan bağımsız bir rapor, Estonya’nın e-yurttaşlık programının Estonya’ya ilk üç sene içerisinde 14,4 milyon avroluk kazanç getirdiğini ortaya koyarken, 2025 senesinde ise bu ölçünün 1,8 milyar avroya erişeceğini öngörüyor. Bu da programa yatırılan her 1 avrodan 100 avroluk dönüş elde edildiği anlamına geliyor. Estonya bu adımları 2010’da atmaya başladı. Bizse çok daha kısa bir müddette Estonya’yı tahtından edebiliriz” söylemesini yaptı.

Maksat atama edip kararlı olursak blockchain ülkesi olabiliriz

Türkiye’de finans, sıhhat teknolojileri ve ilaç gibi çok ciddi büyüklüğe ve efora erişmiş sektörlerin varlığının yanı gizeme hüner açısından ehemmiyetli bir potansiyel bulunduğunun altını çizen Topkoç, “Başta yazılım olmak üzere pek çok alanda Estonya’dakinden çok daha fazla, parlak beyne sahibiz. Bu beyinleri bir araya toplayıp blockchain’e müteveccih bir kamu siyaseti oluşturmak hiç güç değil. Yeter ki amacı atama edelim ve yolumuzdan şaşmayalım. En ehemmiyetlisi de bu alanda dünya çapında teşebbüslerin esasını oluşturacak maharetlerin arzusunu kesintisiz olarak besleyecek bir teşebbüsçülük etrafını kuruluş edelim. Yazılımı sadece ERP ve CRM olarak gören yerleşik vizyondan en kısa zamanda kurtulmalı ve odağımızı dünyayı değiştirecek teknolojilere çevirmeliyiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla