• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye yerli kripto parasını çıkaracak mı

Türkiye yerli kripto parasını çıkaracak mı

“Geçen sene birikimimin ehemmiyetli bir kısmını bu işe yatırdım. Şu anda azıcık bedel kaybetmiş olsa da, yine yükseleceğini düşünüyorum. Neticede tehlike var ama yükseldiği zaman hiçbir mahsulde olmadığı kadar çok kazandırıyor. O surattan paramı buraya yatırdığıma pişman değilim. Batarsa en fazla bir ölçü paramı kaybederim, ama yükselirse zengin olacağım.” İsmini vermek istemeyen 30’lu yaşlarında bir […]

“Geçen sene birikimimin ehemmiyetli bir kısmını bu işe yatırdım. Şu anda azıcık bedel kaybetmiş olsa da, yine yükseleceğini düşünüyorum. Neticede tehlike var ama yükseldiği zaman hiçbir mahsulde olmadığı kadar çok kazandırıyor. O surattan paramı buraya yatırdığıma pişman değilim. Batarsa en fazla bir ölçü paramı kaybederim, ama yükselirse zengin olacağım.”

İsmini vermek istemeyen 30’lu yaşlarında bir banka memuru, son senelerde dünyayı kasıp kavuran Bitcoin deliliğine ait görüşlerini işte bu laflarla anlatıyor. İstanbul’da yaşayan, ortalamanın üzerinde kazanca sahip bu birey için kripto para üniteleri kısa yoldan zengin olmanın anahtarı…

Türkiye’de de, tüm dünyada olduğu gibi, Blockchain sistemi ve kripto paralar her geçen gün daha da popüler hale geliyor. Sadece birkaç sene evvel surat dolarlık bitcoin alıp bugün milyonlarca dolarlık mirasa kavuşanların öyküsü kulaktan kulağa dolandıkça, kripto paraların namı da giderek çoğalıyor. ARK Invest ve Coinbase tarafından Coinbase kullanıcı etkinliklerine dayalı olarak yapılan hesaplamalara göre, dünya genelinde 10 milyondan fazla şahsın Bitcoin kullandığı varsayım ediliyor. Buna rağmen bütün kullanıcı rakamının tespit edilmesinin oldukça güç olduğu belirtiliyor. Türkiye’de ise 40 binin üzerinde Bitcoin sahibinin olduğu, günlük harekât ölçüsünün ise 50 milyon TL’yi aştığı belirtiliyor.

İlk teklif Milliyetçi Hareket Partisinden geldi

Çoğu ekonomist tarafından ‘tehlikeli bir balon’ olarak nitelendirilen, bazılarına göre ise finansal sistemi yine belirleyecek ‘devrimci’ bir teknoloji olan bu sistem, hükümetlerin de yakın takibinde. Türkiye’de de kripto paralara ait legal tertip etme lüzumu giderek çoğalıyor. Bu mevzu yavaş yavaş politika arenasının dahi gündemine girmiş vaziyette. Politikateki münakaşanın ana aksını ise yerli Bitcoin oluşturmak, başka bir deyişle ‘Turkcoin’ projesi oluşturuyor. Projeyi ilk öneren ad Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu. Tanrıkulu Aralık 2017’de yaptığı bir söylemede Varlık Fonu takviyeli yerli dijital para ünitesiyle, tehlikesiz dijital para transferinin sağlanabileceğini belirterek, hükümete “Turkcoin’i kurun” teklifinde bulundu.

Çalışma grubu heyetti

Hükümet de bu kapsamda ilk adımını attı ve Ocak ayı başında Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Finansal Karar Komitesi’nde kripto paralara ait tertip etmelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi. Geçen hafta Bitcoin ile Blockchain platformunun birbirinden ayrı ele alınması gerektiğini belirten Başbakan Takviyecisi Mehmet Şimşek, “Bahsedilen bu para üniteleri Türkiye’de yasal değil, yasal altyapısı yok. İkincisi gelecekte bunların sonucuna ait dünyada ortak bir fikir yok, ciddi sual işaretleri var. Biz Türkiye’de kripto para anlamında kendimize has bir çalışma yapmayı düşünüyoruz” söylemesini yaptı. Şimşek’deri 3 gün sonra, 10 Şubat tarihinde ise Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bitcoin’i “evrensel bir saadet zinciri” olarak belirleyerek, “Türkiye’nin kendi kripto parasını üretmesi, her ülkenin böyle bir şeye girişmesi doğru değil, şu an için sıhhatli bulmuyorum” dedi ve yerli kripto para mevzusuna mesafeli durmanın bereketli olacağını dile getirdi.

Peki, arkasını arkasına yapılan bu söylemeler ne anlama geliyor? Türkiye, yerli kripto para mevzusunda nasıl bir adım atmaya hazırlanıyor?

“Fazla ehemmiyet atfediliyor”

DW Türkçe’ye konuşan Ekonomist Uğur Gürses’e göre, ekonomi yönetimi ‘Turkcoin’ üretmek ile değil, kripto paralar ile alakalı legal mevzuatı hazırlamakla meşgul. Dolayısıyla Gürses’e göre ufukta yerli bir kripto para projesi gözükmüyor. “Kripto para üretmek, fabrikada mahsul üretmeye benzemiyor” diyen Gürses, Türk Lirası’na güvensizlik olduğu yarıyıllarda insanların altın ve dövize yönlendiğine dikkat sürükleyerek, “Bitcoin, işlevi gereği en çok altına benziyor. Teknolojik gelişim hoş evet ama sarihçesi bu mevzuya fazla ehemmiyet atfediliyor” değerlendirmesinde bulunuyor. Türkiye’nin “bizim de bir coin’imiz olsun” demesinin doğru olmayacağını, bunun ancak piyasadan böyle bir arz gelmesi sonrasında gündeme gelebileceğini ifade eden Uğur Gürses, “Coin’in para işlevi görebilmesi için bir miktar kıymeti olması ve rezerv olarak yakalanıyor olması gerekli. Ama şu an gelecekte yükseliş olacağı fikriyle arzı çoğaldığı için maliyeti çoğalan bir yatırım taşıtı görünümünde” diye konuşuyor. Kripto para ünitelerine ait tüm dünyada aidatlandırma çalışmaları yapıldığına işaret eden Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık firmasının sahibi Haluk Bürümcekçi de, DW Türkçe’ye yaptığı söylemede, “Türkiye’de yerli bir bitcoin üretmenin şu evrede mevzubahisi olduğunu düşünmüyorum. Reel olan piyasayı regüle edecek bir mevzuat oluşturulması diye düşünüyorum” biçiminde konuşuyor.

“Merkez Bankaları kripto para çıkarabilir”

Ancak kripto para ünitelerinin her şeyi değiştireceğini düşünen ve Bitcoin kumpasının geleceğini çok parlak gören kesimler de var. Misalin 18 seneyi aşkın zamandır finans sektöründe idareyicilik yapan QNB Finansinvest İdare Heyeti Azası C. Hasr Güneri, 1 Şubat 2018’de vazifesinden dağılarak Türkiye’nin ilk, dünyanın dördüncü bitcoin alım-satım platformu BTCTürk’ün yüzde 95’ini satın aldı. Güneri ayrıca, blockchain ve kripto para teknoloji hizmetleri sağlayan BTC Trader’ın CEO’su oldu. Bu transfer, pek çok finansçının yeni yarıyılda suratını blockchain sistemine çevireceğinin habercisi olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin ve eş teknolojilerin önümüzdeki senelerde fiziksel paranın yerini alabileceğini vurgulayan Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz’a göre, Türkiye’nin de bu mevzuda adımlar atması afallatıcı olmayacak.  DW Türkçe’ye yaptığı söylemede, dünya ekonomisine giderek daha çok doğrultu vermeye başlayan Çin Merkez Bankası’nın kripto paralar mevzusunda çok ciddi bir çalışma yürüttüğüne dikkat sürükleyen Yılmaz, “Çin Merkez Bankası’nın emeli parayı harekât bazında takip ederek, daha somut çıkarımlara erişip para kuramını kuvvetlendirmek. Yakın bir gelecekte merkez bankalarının kripto paraları ile karşılaşmamız afallatıcı olmayacak. Türkiye’nin de bu alana yönelmesi reelci” diye konuşuyor.

Yine yükselmeye başladı

Öte yandan yılbaşından beri yüzde 40’a yakın bedel kaybeden kripto para piyasası, yine yükselişe geçmiş vaziyette. Kripto para üniteleri ile alakalı dünyanın değişik ülkelerinde getirilen “tertip etme” ve “kısıtlama” haberlerine bağlı olarak piyasalarda yaşanan dalgalanmaların tesiri eksilirken, kripto para ünitelerinde genel çoğalış görüldü. Toplam bin 526 adet sanal para ünitesinin oluşturduğu piyasanın hacmi, yine 400 milyar doları aşarak 415.8 milyar dolara çıkarken, kripto para üniteleri piyasasının tanımlayıcısı, piyasanın yüzde 34.4’ünü oluşturan Bitcoin ise yüzde 4.89 çoğalışla 8,474 bin dolardan harekât gördü. Kripto para piyasasındaki son 24 saatlik harekât hacmi ise 18.6 milyar dolar olarak hesaplandı.DW

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla