• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Twitter hashtag ’in 10. senesini kutluyor

Twitter hashtag ’in 10. senesini kutluyor

Twitter 10. senenin onuruna hashtag tarihine ait birbirinden tuhaf bilgiler paylaştı. Bundan bütün 10 sene evvel bugün doğan hashtag, günlük konuşmalarımızın bir parçası haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda online irtibatın tabiatını da değiştiren çok eforlu bir vasıta olmayı muvaffak oldu. Twitter ise 10. senenin onuruna hashtag tarihine ait birbirinden tuhaf bilgiler paylaştı. Bugün çok kullanılan […]

Twitter 10. senenin onuruna hashtag tarihine ait birbirinden tuhaf bilgiler paylaştı.

Bundan bütün 10 sene evvel bugün doğan hashtag, günlük konuşmalarımızın bir parçası haline gelmekle kalmadı, aynı zamanda online irtibatın tabiatını da değiştiren çok eforlu bir vasıta olmayı muvaffak oldu. Twitter ise 10. senenin onuruna hashtag tarihine ait birbirinden tuhaf bilgiler paylaştı.

Bugün çok kullanılan hashtag bundan bütün 10 sene evvel, 23 Ağustos 2007’de Twitter’da doğdu. Geçtiğimiz 10 sene içinde ise hashtag, Tweet’leri ‘etiketlemek’ veya kategorize etmekten dijital çağın en öğrenilen ve en çok kullanılan simgelerinden biri haline geldi. Hashtag, geçen zaman içinde günlük konuşmamızın bir parçası haline gelmekle kalmadı, online irtibatın tabiatını değiştirdi ve küresel çapta konuşmaları ve akımları bir araya getirmek için eforlu bir vasıta haline geldi.

Twitter ’da coşkuyla her gün 125 milyon hashtag paylaşılıyor küresel çapta ve bu hashtag ’ler Twitter’daki insanlara dünyadaki vakaları görmek ve o anda konuşulan şeyleri keşfetmek için takviyeci oluyor.

Dünyada bir şeyler olduğunda, Twitter’da da oluyor. Buna paralel olarak hashtag’lar son on senedeki en ehemmiyetli anlarından kimilerini canlandırmaya dayanak etti. Türkiye ’de de Twitter kullanıcılarının hashtage alakası büyük. Markaların kampanyaları, spor yarışmaları ve cemiyetsel vakalarla alakalı her gün birbirinden değişik hashtagler kullanılıyor.

10 sene evvel bugün Chris Messina @chrismessina isimli kullanıcı, ilk kere #barcamp tweeti ile Twitter ’da hashtag kullanmış oldu.

Bu ilk Tweet’den bu yana, hashtag Twitter ’da ortak kullanılan dilin bir parçası haline geldi. Tarihsel dünya vakaları ve farkındalık kampanyalarından, haftalık görüntülere kadar hepsi bir hashtag ile gündeme geliyor ve hepsi Twitter’da asıllaşıyor. Hashtag’ın son 10 sene içinde nasıl büyüdüğüne ait bazı cümbüşlü bilgileri altta görebilirsiniz:

Şu anda, günde vasati 125 milyon hashtag tweetlerde kullanılıyor.
Bu, Ağustos ’un başında günde vasati 7/1 ’e denk geliyor.
2007’de en çok tweet edilen hashtag 9000 kere kullanıldı. Şimdiye kadar 2017 senesinde en çok kullanılan hashtag ise 300 milyondan fazla kere kullanıldı.
#FollowFriday:
İlk #Followfriday hashtag ’i 16 Ocak 2009’da reelleşti ve o tarihten bu yana yarım milyarın üzerinde #FF veya #followfriday hashtag ’i kullanılıyor.

#NowPlaying:
# Nowplaying / # np hashtagi’nin ilk kullanımı, 2007’de De Lavender Diamond’ın “Open your Heart” isimli şarkısıyla alakalı bir tümcede geçti.
#NowPlaying veya #np, 1 milyondan fazla kere tweet edildi.
Donald Trump @realdonaldtrump
#Trump2016
#MakeAmericaGreatAgain
#CelebApprentice
Justin Bieber @justinbieber
#BELIEVE
#BOYFRIEND
#BELIEVETOUR

Mükâfat Şovları:
Son on senenin en büyük hashtag ’lerinden beşi, mükâfat gösterilerini izleyen hayranların bir mükâfata rey vermek ya da bir vakadan bahsetmek için kullandığı tweetlerinden geliyor.

İşte bu beş hashtag 3 milyardan fazla kere kullanıldı.
#MTVHottest
#MTVStars
#KCA
#iHeartAwards
#BestFanArmy

Sanatçılara rey vermek için kullanılan en büyük hashtaglardan kimileri de şunları kapsıyordu:
#BTSBBMAs
#EMABiggestFansJustinBieber
# EMABiggestFans1D
# vote5sos
#PushAwardsKathNiels

TV / Filmler:
Tüm zamanların hakkında en fazla tweet atılan televizyon gösteriyi #TheWalkingDead
Tüm zamanların en çok açıklanan filmi ve hashtagı #StarWars’tır.

Spor Dalları:
Hakkında en fazla tweet atılan küresel spor aktifliği ve hashtagi #Euro2016.
Amerika Birleşik Devletlerindeki en çok tweet atılan spor aktifliği #SuperBowl.
Hakkında en çok tweet atılan lig hashtagı #NFL’dir.
En çok tweet atılan ekip hashtagı #MUFC’dir.

Reyin:
Tüm zamanların hakkında en çok tweet atılan reyin hashtag ’i, 269 milyondan fazla kullanılan Trèkle TreCru / Treasure Cruise.
#ThrowbackThursday
#ThrowbackThursday ve #tbt hashtagleri 120 milyon kere paylaşıldı

23 Ağustos ’ta kutlamaya #Hashtag10 ile tweet atarak katılın. Bu hashtagi kullandığınızda hashtag’ın 10. sene doğum günü onuruna 24 saatlik özel bir emoji aktifleşecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla