• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ufak Firmalar İçin Arama Motoru Optimizasyonu

Ufak Firmalar İçin Arama Motoru Optimizasyonu

Site içi onsite SEO münakaşaları içerisinde, genellikle arama motorlarının ne biçimde inceleme yaptıkları ve HTML depoladıkları mevzularındaki teknik münazaralar yer almaktadır. Ufak şirket sahipleri için bu kavga, çok daha pratiğe dayalı ve evham vericidir. Özellikle ufak firmalar, web siteleri için ya hiç site içi SEO yapmıyorlar ya da bu mevzudaki uygulamaları beceriksiz kalıyor. Böylece sitelerinde […]

Site içi onsite SEO münakaşaları içerisinde, genellikle arama motorlarının ne biçimde inceleme yaptıkları ve HTML depoladıkları mevzularındaki teknik münazaralar yer almaktadır. Ufak şirket sahipleri için bu kavga, çok daha pratiğe dayalı ve evham vericidir. Özellikle ufak firmalar, web siteleri için ya hiç site içi SEO yapmıyorlar ya da bu mevzudaki uygulamaları beceriksiz kalıyor. Böylece sitelerinde trafiği sağlayamıyor ve alıcıları yönlendiremiyorlar.

Site içi SEO açısından ufak firmaların yetersizlikleri daha çok disiplin, zaman yönetimi, tanınırlık yetersizliği ya da nasıl yapılacağını öğrenmemekten kaynaklanmaktadır. Burada ufak firmaların web siteleri için ayda en az 2 defa yinelenmesi gereken ve site trafiğini yükselten 4 kolay SEO uygulamazsından bahsedeceğiz.

Arzı Belirleme

Her web site sayfası, genellikle SEO vasıtaları ile arza göre kendisini konumlandırılmalıdır. Bu da, kullanıcıların muhtelif kategorilerde nasıl arama yaptıklarını görmek için anahtar kelime kullanmak anlamına gelmektedir.

Ufak bir firmanın yeni kurulurken, bir netice elde edene kadar arama-netice sıralamasına basitçe tesir edebilecek anahtar kelimeler kullanması oldukça ehemmiyetlidir. Vasıtanın da yapabileceği gibi Google AdWords, fiyatsız anahtar kelime taşıtı ile size pazardaki arzı gösterecektir.

Yeni başlayan bireylerin, hakkında aylık 300‘den daha fazla arama yapılmayan ve Google tarafından “düşük” rekabet olarak işaretlenen sözcükleri seçmeleri gerekir. Ayrıca işin bulunduğu alan için kıymeti olan kelimeler seçilmelidir. Zira siteyi ziyaret edenlerin site içerisinde zaman geçirmeleri ehemmiyetlidir.

İyi İçerikler Oluşturma

Muazzam pratik tecrübeyi sayesinde ufak şirket sahipleri kendi alanlarında en fazla bilgi seviyesine sahipken, site içi SEO ’daki yetersizlikleri suratından web siteleri genellikle düşük performans sağlamaktadır.

İyi içerik; videolar, bloglar, podcastler, münazaralar, görsel bilgi sunumları, beyaz kağıt, web seminerleri ve metinler aracılığı ile sağlanır. Bunların tümü kullanıcıları hedeflemektedir. Bu bir bilgi arış verişidir.

Alanı her ne olursa olsun içeriğin zorlayıcı olması gerekir. Takip ediciler ile etkileşim kurabilmek için alttaki stratejileri kullanabilirsiniz:

• Espri

• Münazaralar

• Aktüel hadiseler / haberler

• Siyaset

• Yönerge

• Teknik açıklama

İçeriği Ayarlama

Site içi SEO metinlerinin çoğu bu başlık üzerine odaklanır ve içeriği ayarlama oldukça ehemmiyetlidir.

• Anahtar kelime yoğunluğu evet, bu hala ehemmiyetlidir, başlık yaftayı, URL, fotoğraf alt öznitelikleri ve meta yaftalarını gözden geçirin

• İçeriği bitiren fotoğraflar ile sayfayı çekici hale getirin

• Son derece yetkin web sitelerinde olduğu gibi öteki site içi içerikleri ile uygun ve bilgilendirici irtibatlar kurun. Bu gidişat, ortak alıntılı SEO sağlar ancak oldukça natürel ve kullanıcı arkadaşı bir usuldür.

• Video gibi sayfadaki özel kaliteler için kod yazımı ve schema.org özelliklerini kullanın

Takibatını Yapın ve Tanıtın

Tüm projeler gibi site içi SEO ’nun da ölçülebilir olması gerekir. SERPlerde yeni sayfa performansını izleyiniz.

Şayet domain yetkisi yeterince yüksek ise ve düşük rekabetli anahtar kelime seçildiyse, yeni içerik 1. sayfaya atlar. Şayet hakikatleşmediyse 2 hafta kadar bekleyin ve operasyonu tekrarlayın.

Şayet 1. sayfada sıralamaya girilmemiş ise ki bu oldukça mümkün bir vaziyettir iletişim oluşturma, içerik pazarlaması, sosyal medya, sendikasyon, RSS, davetli blog, infografik, uygun münazaralara katılma gibi site dışı SEO usullerini uygulayın.

Yeni başlatılan sayfada izleme ve tanıtım, 1. sayfaya yükselinceye kadar devam ettirilmelidir. Fakat öteki taraftan da bir sonraki SEO projesine mani olmamalıdır.

Sonuçlar

Site içi içerik ayarlama, SEO bloglarındaki yer açısından aslan hissesine sahiptir. Zira bu oldukça ehemmiyetlidir. Ancak ufak şirket sahiplerinin daha büyük bir problemi var: Meblağlı biçimde SEO içeriği oluşturma süreci yetersizliği.

Yukarıda bahsedilen 4 adım, sıralamanızı ve internet alıcısı potansiyelinizi yükseltecek kumpaslı ve yüksek nitelikte içerik oluşturulması ve tanıtımını sağlamaktadır. Rastgele bir ufak şirkete ait bir web sitesini canlı yakalamak için bu uygulamalar ayda en az 2 kere yinelenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla